P. JAVORČÍK: Pred rozpočtovým summitom EÚ vládnu pozitívne očakávania

Brusel 4. februára (TASR) – Európski diplomati sa počas dnešnej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli venovali predovšetkým rokovaniam o záverečnej fáze prípravy rozpočtového summitu EÚ a tiež otázkam medzinárodného obchodu, uviedol v Bruseli štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík.

"Sú vysoké očakávania okolo toho, že by summit mal priniesť rozuzlenie k tejto vyše poldruha roka trvajúcej diskusii o finančnom rámci," povedal Javorčík o nadchádzajúcom stretnutí lídrov EÚ (7. a 8. februára) v Bruseli.

Javorčík upozornil, že sa pokračuje tam, kde v novembri rokovania skončili a aj napriek tomu, že očakávania sú všeobecne pozitívne, stále ešte existujú rozdielne názorové pozície medzi jednotlivými členskými krajinami, či už z hľadiska celkovej výšky sedemročného finančného obdobia, z hľadiska zloženia rozpočtu alebo z hľadiska príjmov.

"Je tam viacero otvorených vecí, ale máme ešte niekoľko dní a verím, že predseda Európskej rady sa bude snažiť o dosiahnutie kompromisu," dodal Javorčík.

Slovenský diplomat skonštatoval, že niektoré zo štátov, ktoré sú čistými prispievateľmi do eurorozpočtu, po novembrovom summite aj naďalej trvajú na dodatočných škrtoch vo výške do 30 miliárd eur. Dodatočných voči kompromisným návrhom Van Rompuya, ktoré predstavil na prvom rozpočtovom summite v novembri 2012.

Javorčík uviedol, že Van Rompuy sa zrejme bude snažiť nájsť kompromis medzi tým, čo bolo predstavené v novembri pozíciami jednotlivých členských krajín. Medzi najtvrdších zástancov ďalších škrtov patrí Dánsko a Švédsko, kým Francúzsko a Nemecko naznačujú určitú konštruktívnu snahu dohodnúť sa.

"Naša pozícia zostáva rovnaká. Stále hovoríme, že škrty by nemali ísť z tých politík, ktoré pre Slovensko majú veľký význam. A to je spoločná poľnohospodárska politika a kohézna politika," povedal Javorčík. A vyjadril nádej, že pre Slovensko z hľadiska objemu prostriedkov zostane platný návrh z vlaňajšieho novembra.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop