P. JAVORČÍK: Program predsedníckeho tria v EÚ začneme písať na budúci rok

Bratislava 4. októbra (TASR) – Holandsko, Slovensko a Malta, teda predsednícke trio v Európskej únii, sa pustí do písania a tvorby svojho programu začiatkom budúceho roka. Ten bude tvoriť rámec pre EÚ od 1. januára 2016 do polovice roku 2017. „Momentálne sa snažíme definovať obsah predsedníctva,“ priblížil pre TASR štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík.

Ako uviedol, partneri z tria sa minulý mesiac stretli v Amsterdame, aby si určili možnú agendu, ktorá bude v tom období pre úniu dôležitá. „Program je hotový vždy pred začiatkom nástupu tria, v tomto prípade v novembri – decembri 2015. Musíme ale reagovať aj na aktuálne otázky, o ktorých budeme vedieť, že ich Európska únia bude riešiť, ale každá predsednícka krajina sa k nim snaží dať pridanú hodnotu,“ vysvetlil.

Témy daného obdobia sa podľa Javorčíka dajú odhadnúť už dnes. Začne sa, napríklad, revízia sedemročného finančného rámca, ako aj politiky súdržnosti, na ktorej má Slovensko, vzhľadom na benefity z nej, veľký záujem. „Vieme, že sa bude na európskej úrovni vyhodnocovať stratégia voči marginalizovaným skupinám, viaceré aktivity sa budú týkať nastavenia rámca pre automobilový priemysel. Tieto témy pomaly začíname identifikovať a potom sa musíme zamyslieť nad tým, aký bude náš vklad a aký dôraz na ne Slovensko bude klásť,“ podotkol.

Predsedníctvo vykonávajú skupiny troch členských štátov počas 18 mesiacov. Vytvorené sú na základe rotácie jednotlivých krajín s prihliadnutím na ich rozmanitosť a geografickú rovnováhu v rámci únie. Ich poradie stanovila Rada EÚ v decembri 2004.

Trio realizuje spoločný politický program. Každý člen skupiny predsedá v stanovenom období pol roka. Ostatní mu vtedy pomáhajú pri vykonávaní všetkých právomocí na základe spoločného programu. Holandsko sa postaví do čela únie 1. januára 2016, od 1. júla nasleduje SR a po ňom do 30. júna 2017 Malta.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

er ed