P. JAVORČÍK: Rozdiely v predstavách o budúcom eurorozpočte nie sú neprekonateľné

Bratislava/Berlín 4. decembra (TASR) – Rozdiely v predstavách niektorých krajín Európskej únie, ktoré sú čistými prispievateľmi do eurorozpočtu, a skupiny Priateľov kohézie, nie sú neprekonateľné. "Je optimistické očakávanie, že začiatkom budúceho roka, keď sa k téme opätovne vrátime, tak by sme mohli dospieť ku kompromisu," uviedol pre TASR štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie Peter Javorčík po dvojdňových rokovaniach v Berlíne.

S nemeckými partnermi diskutovali o celkovej atmosfére po nedávnom neúspešnom mimoriadnom summite zameranom na tvorbu finančného rámca EÚ na roky 2014-2020. Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy predstavil kompromisný návrh, ktorý predpokladá výdavky na sedemročné obdobie vo výške 973 miliárd eur, čo je o 75 miliárd eur menej, ako navrhla Európska komisia (EK). Predstavuje to 1,01 percenta HDP Európskej únie. Podľa Van Rompuya summit zlyhal aj preto, že britská a nemecká delegácia chceli presadiť ďalšie dodatočné škrty vo výdavkoch.

Ako pripomenul Javorčík, Berlín dlhodobo presadzuje politiku, že by chcelo vidieť rozpočet na úrovni 1 percenta HDP, čo je zhruba 960 miliárd eur. O tom, ako by mal vyzerať konečný kompromis z hľadiska celkového objemu financií, Javorčík so svojimi partnermi nehovoril. "Dá sa očakávať, že bude tlak na ďalšie škrty," avizoval s tým, že z pozície Slovenska je dôležité, aby k nim neprišlo v kohéznej politike a poprípade v poľnohospodárstve.

"Myslím si, že aj nemecká strana si je vedomá nastavenia celkového balíka a že práve tieto oblasti sú tie, kde by už k ďalším výraznejším škrtom nemalo dochádzať," poznamenal s tým, že znižovať by sa malo tam, kde prišlo k najväčšiemu nárastu oproti súčasnému obdobiu. Teda v programoch pre vedu a výskum, transeurópske dopravné a energetické siete, prípadne pre vonkajšie vzťahy EÚ.

Javorčík predpokladá, že až do definitívneho schválenia eurorozpočtu bude fungovať aj spolupráca krajín, ktoré patria do skupiny Priateľov kohézie. "Je záujem naďalej na jednotnej pozícii v základnej otázke, a to v uchovaní tých výdavkov, ktoré sú momentálne na stole pre zachovanie silnej kohéznej politiky," deklaroval.

V Nemecku sa Javorčík stretol so štátnym ministrom ministerstva zahraničných vecí Michaelom Georgom Linkom, ako aj s poradcom spolkovej kancelárky pre otázky európskej politiky Nikolausom Meyerom-Landrutom.

er ed