P. JAVORČÍK: V marci sa prvý raz stretnú partneri predsedníckeho Tria

Bratislava 17. februára (TASR) – Na základe iniciatívy SR sa 27. až 28. marca prvý raz stretnú partneri z predsedníckeho Tria. Slovensko bude predsedať Európskej únii v rámci tzv. Tria spolu s Holandskom a Maltou. "Budeme mať diskusiu o tom, ako nastavíme prípravu programu predsedníckeho Tria. Je to jedna z prvých úloh pre Trio určiť si spoločné priority, ktoré budú platné 18 mesiacov," priblížil pre TASR štátny tajomník rezortu diplomacie Peter Javorčík.

Holandsko sa postaví na šesť mesiacov do čela únie v januári 2016, nasledovať bude Slovensko a do konca júna 2017 Malta. Program začnú písať začiatkom roka 2015, takže v podstate zostane rok na jeho finálnu prípravu. Na marcovom stretnutí by partneri mali hovoriť aj o spoločnej prezentácii Tria či spôsobe komunikovania niektorých tém.

Ako poznamenal Javorčík, reálnejšie kontúry začne politický program nadobúdať v druhom polroku 2015. Tento rok totiž nastanú zásadné zmeny vo vedení európskych inštitúcií. Po májových voľbách bude známe nové zloženie Európskeho parlamentu a následne sa bude kreovať nová Európska komisia (EK). "Budeme musieť s nimi veľmi intenzívne komunikovať, pričom sa musíme zladiť aj s iniciatívami, ktoré eurokomisári navrhnú po svojom nástupe do funkcií," vysvetlil.

Podľa neho bude v rokoch 2016 a 2017 určite na stole aj téma prehlbovania menovej únie. Slovenské predsedníctvo môže zastihnúť napríklad nastavenie klimaticko-energetickej problematiky EÚ po roku 2020. Okrem aktuálnych otázok vidí Javorčík priestor na zviditeľnenie vlastných námetov. "Zatiaľ sme vo fáze zbierania nápadov z ministerstiev, podnikateľov, mimovládnych organizácií a vyhodnocovania, či je realistické, aby sa tieto idey stali aj európskymi témami," konštatoval.

er vs