P. KAŽIMÍR: Europarlament zdramatizoval zmierovací proces korekcie rozpočtu EÚ

Brusel 13. novembra (TASR) – Slovenský minister financií Peter Kažimír dnes počas zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli uviedol, že Európsky parlament (EP) sa nečakane odmieta zapojiť do pokračovania rokovaní Zmierovacieho výboru o tom, ako vykryť deficity rozpočtu únie na roky 2012 a 2013. Zmierovacie obdobie pritom vyprší dnes o polnoci.

Minulý týždeň v piatok (9.11.) boli zmierovacie rokovania medzi Európskou komisiou (EK), EP a členskými štátmi EÚ prerušené kvôli veľkým názorovým rozdielom členských štátov únie o dorovnaní rozpočtových dier na tento a budúci rok.

"Situácia sa nám zdramatizovala. Európsky parlament dnes doobeda oznámil, že sa odmieta zúčastniť na zmierovacom konaní naplánovanom na dnešný večer," priblížil Kažimír a dodal, že EP ako dôvod uviedol nepripravenosť na ďalšie rokovania.

Ak by sa tak stalo a vyjednávačom z cyperského predsedníctva v EÚ a zástupcom EK by sa nepodarilo presvedčiť parlament o pokračovaní zmierovacieho konania, podľa Kažimíra by sa celý proces musel začať odznova. A to by mohlo skomplikovať rokovania o fiškálnom rámci pre ďalšie programovacie obdobie do roku 2020.

"Problém nevznikol v roku 2012, ale v roku 2011, keď bol schválený nerealistický rozpočet na tento rok. Komisia už niekedy v polroku vyčerpala peniaze a odvtedy sa členské štáty stretávajú s nedostatkom hotovosti," pripomenul Kažimír situáciu, keď EÚ momentálne chýba deväť miliárd eur na pokrytie všetkých faktúr. Slovensko podľa neho očakáva preplatenie okolo 360 miliónov eur.

Minister financií SR upozornil, že nemožnosť zaplatiť existujúce záväzky zo strany komisie by vážne ohrozilo aj fiškálne ciele na Slovensku, lebo by to mohlo viesť k zvýšeniu deficitu.

Členské štáty podľa Kažimíra veria, že sa europarlament dnes večer do hry vráti, pričom podstatné je, či sa bude hlasovať o rozpočtových korekciách na rok 2012 a 2013 v jednom balíku, ako to presadzujú takzvaní čistí platitelia do európskeho rozpočtu. Zrejme sa ale všetky strany dohodnú na preplatení záväzkov EÚ voči talianskej provincii Emilia Romagna, ktorá bola tohto roku postihnutá ničivým zemetrasením. Záväzky EÚ predstavujú sumu okolo 650 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo pop