P. KAŽIMÍR: Obavy z prekročenia deficitu pre zmenu metodiky sú prehnané

Bratislava 15. februára (TASR) – Obavy týkajúce sa zmeny metodiky vykazovania deficitu verejných financií v EÚ, ktoré by zvýšili schodok Slovenska za vlaňajšok nad 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), sú podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) len "búrkou v pohári vody". Dohoda na európskej úrovni je totiž taká, že minulý rok sa bude posudzovať ešte na základe starej metodiky.

"Dohodli sme sa, že pre účely posudzovania procedúry nadmerného deficitu sa bude rok 2013 hodnotiť na základe metodiky ESA95, ktorá bude notifikovaná v apríli tohto roka. Ak Eurostat potvrdí náš deficit pod 3 % a zhodnotí naše hospodárenie ako udržateľné, budeme vyradený z procedúry nadmerného deficitu, bez ohľadu na to, čo povie jesenná notifikácia," uviedol šéf rezortu financií na dnešnej tlačovej konferencii, venovanej novej daňovej prognóze.

Pôvodná metodika ešte z roku 1995 sa má nahradiť novou práve v priebehu tohto roka. Podľa medializovaných informácií nový spôsob účtovania hospodárenia štátu neuzná niektoré položky, ktorými znižovala súčasná slovenská vláda deficit, napríklad presun peňazí z druhého dôchodkového piliera do Sociálnej poisťovne. To by mohlo ohroziť dosiahnutie cieľa stlačiť schodok pod 3 % HDP. "Aj dnešná prognóza hovorí o zlepšení a ukazuje, že máme rezervy," zdôraznil Kažimír. Výber daní a odvodov by mal byť podľa nových odhadov lepší o 0,4 % HDP v minulom a 0,3 % HDP v tomto roku.

vjo