P. KAŽIMÍR: Odmeny bankárov sú neuralgickým bodom v rokovaniach o bankovej únii

Brusel 5. marca (TASR) – Odmeny bankárov v EÚ sa stali neuralgickým bodom v rámci širšej dohody o bankovej únii. Uviedol to dnes po skončení diskusií ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír.

Kažimír upozornil, že ministri rokovali o smernici, ktorá je od mája 2012 v rukách Európskeho parlamentu (EP) a je súčasťou dohody o bankovej únii. Hovorí sa v nej o poriadku v bankovom sektore EÚ, o tom, akú kapitálovú primeranosť majú mať banky pre zaistenie finančnej stability a bezpečnosti členských krajín EÚ.

"Vnímame to ako dobrú dohodu, pretože aj na základe našich príspevkov sa podarilo presvedčiť našich partnerov, aby aj v krajinách, kde bankový sektor ovládajú zahraničné banky, mal bankový dohľad dostatočné kompetencie," opísal Kažimír dohodu o bankovej únii. Dodal, že to sa podarilo dosiahnuť, keď napríklad kompetencie nášho bankového regulátora, Národnej banky Slovenska, sa neoslabia.

Kažimír zdôraznil, že ministri financií EÚ netrpezlivo čakajú, aby sa dohodol celok, čiže celý balík opatrení, pričom momentálne sa neuralgickým bodom v rámci rokovaní stali odmeny pre bankárov.

"Slovensko podporuje reguláciu v tejto oblasti. Zásadným oponentom je Veľká Británia. Počuli sme výhrady ministra Georgea Osborna, že by to malo kľúčový dopad na bankárov v londýnskej City," uviedol Kažimír.

Minister v tejto súvislosti spresnil, že zo strany ostatných členských krajín nejde o prejav akejsi závisti, nikto nezávidí platy bankárov, ale je tu snaha orientovať ich odmeňovanie na dlhodobé ciele. S konštatovaním, že honba za krátkodobými ziskami zvyšuje celkové riziká pôsobenia v bankovom sektore.

"Uvedomme si, že kríza, uprostred ktorej sme už piaty rok, vznikla vo finančnom sektore a vracia sa späť do finančného sektora. Z tohto pohľadu aj predstavitelia bankového sektora musia strpieť istú dávku bankovej regulácie," povedal Kažimír.

Dodal, že teraz je predmetom ďalších rokovaní, aby sa našla dohoda o tej správnej miere regulácie, čiže stropov pre bonusy bankárov. Z tohto hľadiska ministri pozitívne vnímajú ochotu Británie jednomyseľne podporiť text konečnej dohody, keď sa vyrieši problematika odmeňovania bankárov.

Kažmír upozornil, že členské štáty by hlasovaním mohli prelomiť postoj Londýna, ale je tu snaha dosiahnuť konsenzus a spokojnosť Londýna ako jedného z najväčších finančných centier v Európe.

Počas rokovania ministrov zazneli aj názory, že treba predĺžiť dobu na implementáciu dohody o odmeňovaní bankárov do praxe, lebo termín 1. január 2014 nie je príliš reálny.

"Sú krajiny, ktoré vyžadujú dlhšiu dobu implementácie. Aby tá účinnosť bola nie o šesť, ale až o 12 mesiacov. To sú pochopiteľné postoje a my s tým nemáme problém," zdôraznil Kažimír.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs