P. KAŽIMÍR: Predĺženie termínu pre Grécko zatiaľ neplatí, vládne však pochopenie

Brusel 13. novembra (TASR) – V pondelok (12.11.) sa na zasadnutí Euroskupiny nepotvrdilo, že Grécko získa ďalšie dva roky na konsolidáciu svojich financií, upozornil šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír po ukončení dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli.

Kažimír avizoval, že definitívne slovo v tejto záležitosti padne až o niekoľko dní, 20. novembra, na mimoriadnom rokovaní ministrov financií eurozóny.

"Pravdou je, že vládne vysoké pochopenie, aby ten program bol predĺžený o dva roky, pretože na to sú reálne dôvody, ktoré spočívajú vo vývoji gréckej ekonomiky," konštatoval slovenský minister financií.

Podľa neho treba Grécko vnímať vo svetle celoročného úsilia o nápravu zložitej situácie, ktoré boli poznačené politickými turbulenciami okolo predčasných volieb a potom opakovaných volieb.

"Treba uznať, že nová koalícia doručila v posledných dňoch zvučné výsledky a aj to treba ukázať, že reálne platy v Grécku vo verejnom sektore klesli o 30 %, že parlament prijal predlženie odchodu do dôchodku zo 65 na 67 rokov, že krajina je za posledných päť – šesť rokov v recesii a že HDP krajiny za toto obdobie klesol o vyše 20 %," priblížil Kažimír.

Ak by sa na budúci týždeň Euroskupina dohodla na predlžení obdobia na konsolidáciu svojich financií o dva roky, do roku 2016, toto rozhodnutie nebude podľa ministra lacnou záležitosťou. Upozornil však, že absolútnou požiadavkou väčšiny členských krajín je to, že žiadne ďalšie peniaze sa Grécku neposkytnú.

"Treba nájsť iné mechanizmy, ako prefinancovať ďalšie dva roky pre Grécko. To, čo je na pracovnom stole je fakt, že ďalšie peniaze mimo už schválených prostriedkov do Atén nepôjdu," zdôraznil Kažimír.

Grécko bude podľa odhadov potrebovať ďalších takmer 33 miliárd eur nad rámec súčasného úverového rámca 130 miliárd eur. Ako sa ich podarí získať, zatiaľ nie je jasné a k odpovedi by sa mali dopracovať ministri financií eurozóny na budúci týždeň.

Predĺženie lehoty na konsolidáciu gréckych financií podporila kontrola takzvanej Trojky, od odporúčania ktorej závisí či Atény dostanú ďalšiu tranžu zo schváleného úveru 130 miliárd eur. Súhlas s dlhšou lehotou znamená, že Grécko bude môcť dosiahnuť trojpercentný rozpočtový schodok nie v roku 2014, ale až v roku 2016.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo