P. Kažimír ubezpečil komisára Rehna, že SR dodrží sľúbený rozpočtový deficit

Brusel 30. septembra (TASR) – Eurokomisár pre finančné záležitosti Olli Rehn prijal dnes poobede v Bruseli ministra financií SR Petra Kažimíra. Rokovali o procedúrach posilnenia fiškálneho riadenia v eurozóne (two-pack) s ohľadom na posudzovanie národných rozpočtov zo strany Európskej komisie (EK), ktoré po prvýkrát vstupuje do platnosti.

"Prvýkrát v histórii budeme musieť predstaviť do 15. októbra návrh rozpočtu nielen do národnej rady, ale zároveň aj Európskej komisii," uviedol Kažimír.

Minister spresnil, že vzhľadom na to, že ide o zatiaľ málo známu procedúru, jeho stretnutie s komisárom Rehnom malo za cieľ vyjasniť niektoré detaily o tom, akým spôsobom bude EK návrh rozpočtu posudzovať a aká bude následná komunikácia medzi komisiou, vládou a parlamentom.

"Okrem toho som komisára informoval aj o výsledkoch poslednej daňovej prognózy, o výsledkoch makroekonomického rastu o našej nádeji, že rast bude blízky jednému percentu, o lepšom výbere daní a o tom, ako my vidíme naše vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu," opísal Kažimír stretnutie s eurokomisárom. A dodal, že s Rehnom hovorili aj o pozitívach v rámci celoeurópskeho oživovania ekonomiky a o situácii v eurozóne.

Z hľadiska pracovného kalendára pri posudzovaní rozpočtov členských krajín EÚ Kažimír uviedol, že národné vlády ich musia do komisie doručiť do 15. októbra. Komisia zverejní svoj pohľad na udržateľnosť národných rozpočtov 15. novembra, čo zasa bude hlavným predmetom rokovaní ministrov financií EÚ z 22. novembra.

Šéf slovenského rezortu financií na otázku TASR uviedol, že vláda si stojí za doterajšími záväzkami o dodržaní rozpočtového deficitu.

"Ubezpečil som komisára Rehna, že ide o náš kľúčový politický záväzok, ktorý nemá len politickú hodnotu, ale aj hodnotu ekonomickú, vzhľadom na dôveryhodnosť Slovenska na medzinárodných finančných trhoch a u svojich partnerov vo svete," povedal Kažimír.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk