P. MICHALKO: Slovensko-grécke vzťahy sú dané spoločnými záujmami do budúcnosti

Atény/Bratislava 10. januára (TASR) – Vzájomné vzťahy Grécka a Slovenska sú rámcované spoločnou históriou a spoločnými záujmami pre budúcnosť európskeho a euroatlantického spoločenstva. V rozhovore pre TASR to uviedol veľvyslanec Slovenskej republiky v Grécku Peter Michalko.

Veľvyslanec pripomenul, že obe krajiny pestujú dlhodobé priateľské vzťahy, ktoré sú v kultúrnej oblasti zvýraznené najmä cyrilo-metodskou tradíciou. Tá v našich dejinách zohrala významnú úlohu, čo si obe krajiny pripomenuli vlani v rámci 1150. výročia príchodu vierozvestov na územie Veľkej Moravy.

Minulý rok si oba štáty pripomenuli aj 20. výročie nadviazania diplomatických stykov a tiež desiate výročie od podpisu zmluvy o vstupe SR do EÚ. Táto zmluva bola podpísaná v Aténach v roku 2003, počas predošlého predsedníctva Grécka v EÚ.

Michalko spresnil, že vzájomná spolupráca bola vlani podporená aj novými impulzmi, akými bola oficiálna návšteva gréckeho prezidenta na Slovensku či návšteva šéfa slovenskej diplomacie v Grécku.

"Naše vzťahy sú v súčasnosti rámcované členstvom v EÚ a NATO. Spájajú nás zhodné záujmy vo viacerých dôležitých oblastiach, rovnaký prístup k rozširovaniu EÚ, záujem o rozvoj kohéznej politiky, a ako členovia eurozóny sme spojení aj záujmom o stabilitu spoločnej meny," opísal situáciu Michalko.

Slovenský diplomat dodal, že v tomto rámci existuje priestor na rozvoj dvojstrannej spolupráce, najmä v ekonomike, kde aj napriek kríze a poklesu obchodnej výmeny možno dosiahnuť stav predkrízových vzťahov. Možnosti sa otvárajú v niektorých nových sektoroch ekonomiky, pre slovenských investorov sa črtajú možnosti súvisiace s privatizáciou v Grécku, takisto sú u nás otvorené dvere gréckym investorom a je aj šanca spoločne podnikať v tretích krajinách.

V roku 2012 bol vzájomný obchodný obrat na úrovni 23O miliónov eur, z toho 152 miliónov eur boli vývozy SR. Za prvých sedem mesiacov roku 2013 bola dosiahnutá približne rovnaká úroveň obchodovania, s miernym, asi desaťpercentným poklesom slovenského dovozu.

Sľubným priestorom na rozvoj spolupráce je turistika, lebo Grécko patrí medzi najobľúbenejšie destinácie pre Slovákov, ale ako zdôraznil Michalko, slovenská strana chce dostať Grékov na Slovensko napríklad ponukou ozdravných pobytov alebo zimnou turistikou.

"Jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich sa oblastí je vzdelávanie. Európske programy dávajú možnosť výmeny študentov a pedagógov, registrujeme významnú spoluprácu medzi slovenskými a gréckymi univerzitami, aj posilňovanie kontaktov univerzít vo výskumnej oblasti," uviedol Michalko.

Veľvyslanec v tejto súvislosti pripomenul prítomnosť početnej skupiny gréckych študentov na Slovensku – jav, ktorý má už niekoľkoročný charakter, najmä v oblasti štúdia medicíny a farmácie.

"Slovensko má v Grécku dobrú povesť, pokiaľ ide o vysoké školstvo, čo predstavuje do budúcnosti dobrý základ pre vzájomnú spoluprácu a lepšie spoznávanie sa," skonštatoval veľvyslanec.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem