P. PAVLIS: SR pri rokovaniach EÚ s Kanadou chráni sektor služieb a automobilky

Brusel 8. mája (TASR) – Slovensko má pri prebiehajúcich rokovaniach EÚ o dohode o voľnom obchode s Kanadou a Japonskom záujmy hlavne v oblasti automobilového priemyslu. V rozhovore pre TASR to uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Pavol Pavlis počas zasadnutia Rady EÚ pre zahraničný obchod v Bruseli. Pavlis spresnil, že pripravovaná zmluva o voľnom obchode s Kanadou bude mať význam pre celú Európu a aj pre Slovensko.

V mene SR dnes na Rade ministrov eurokomisárovi pre obchodné záležitosti Karlovi De Guchtovi, ktorý vedie obchodné rokovania, predstavil stanoviská, ktoré sú zamerané na ochranu nášho automobilového priemyslu, ale aj na oblasť služieb. Slovenská strana požaduje dodržanie niektorých noriem a predpisov a chce, aby tieto boli zahrnuté aj v dohode medzi EÚ a Kanadou. „Bol by som rád, keby sa dohodu podarilo uzavrieť ešte tohto roku,“ povedal Pavlis na okraj rokovaní EÚ s Kanadou.

Európska komisia tiež presadzuje čo najrýchlejšie uzavretie dohody, zatiaľ sú však stále otvorené štyri okruhy otázok, na ktorých bude pracovať tím expertov – ochrana investícií, námorná doprava, poľnohospodárstvo a finančné služby. Pavlis upozornil, že uzavretie dohody o voľnom obchode s Kanadou EÚ vníma ako dôležitý test v rámci zložitých rokovaní o Transatlantickej dohode USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP). Rada ministrov dnes o TTIP hovorila iba neformálne, nakoľko tento proces je vo fáze rokovaní.

Slovensko sa podľa Pavlisa zaradilo ku členským krajinám, ktoré presadzujú, aby ešte pred ratifikáciou tejto dohody boli členské štáty informované o celkovom dokumente. Slovensko tiež trvá na tom, že dohoda má mať zmiešaný charakter, čo znamená, že obsahuje aj kompetencie členských krajín a v tom prípade by bola potrebná aj ratifikácia národných parlamentov a nie iba Európskeho parlamentu.

Európska komisia však aj napriek jednotnému postoju členských štátov poukazuje na to, že prax je najskôr uzavrieť dohodu a podľa jej obsahu sa rozhodne, či má alebo nemá zmiešaný charakter a na základe toho sa odvodí ďalší procedurálny postup.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop