P. PITHART: Slováci vyťažili z rozpadu federácie viac

Bratislava 23. novembra (TASR) – Slováci vyťažili z rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) viac ako Česi. Myslí si to bývalý predseda českej vlády v rámci federácie a dlhoročný člen Senátu Českej republiky Petr Pithart.

„Zvládli (Slováci) tú prudkú zatáčku, keď hrozilo, že vyletia z cesty do Európy, z prístupových rokovaní do NATO. Zvládli to, nabudili občiansku spoločnosť, dokázali preklenúť spory medzi rôznymi stranami a to bol skoro zázrak,“ povedal v rozhovore pre TASR Pithart.

Podľa neho sa tak ukázalo, že argument Čechov, ako ich Slováci zdržiavali na ceste do Európy, nebol pravdivý. „Bolo to naopak. Dnes sú Slováci európskejší ako Česi,“ doplnil Pithart, podľa ktorého je to dobre.

V súvislosti s rozdelením ČSFR Pithart zároveň uviedol, že aj po 20 rokoch mu je ľúto rozpadu spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ich spolužitie totiž bolo podľa neho „nesmierne plodné a obohacujúce“ a to už je preč. Pithart sa nazdáva, že spoločný štát mohol vydržať, keby bol založený na vzťahu rovného s rovným. „Ale vzhľadom na moju znalosť českých dejín si trúfam povedať, že to tak nikdy nebolo,“ uzavrel Pithart.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vik jk