P. POLLÁK: Očakávam, že z EÚ dostaneme na Rómov oveľa viac ako 200 miliónov eur

Bratislava 4. marca (TASR) – Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) očakáva, že Slovenská republika dostane od EÚ na riešenie rómskej problematiky na roky 2014 až 2020 oveľa viac ako 200 miliónov eur, ktoré mala k dispozícii v posledných siedmich rokoch. Pollák to povedal novinárom po viac ako trojhodinovom druhom rokovaní s predstaviteľmi rómskych politických strán a mimovládnych organizácií na pôde parlamentu.

"Nemôžeme ale dopustiť, aby sa z tých peňazí neurobilo nič tak, ako to bolo v rokoch 2007 až 2013. Preto je dôležité počuť aj názory z rómskych komunít, čo by bolo dobré z týchto peňazí zafinancovať tak, aby sme mohli v roku 2020 ukázať výsledky a aby sme nemuseli na túto problematiku míňať peniaze zo štátneho rozpočtu," vysvetlil Pollák.

Na otázku, kde skončilo 200 miliónov eur, odvetil, že sa minuli na projekty, ktoré sa vykazujú ako rómske, ale s rómskou problematikou nič nemajú. "Nemyslím si, že kompostovisko, zberný dvor alebo námestie majú niečo spoločné s touto problematikou. Našou úlohou je, aby sme v budúcnosti nedovolili financovať takéto tipy projektov," ubezpečil, že toto míňanie peňazí nesprávnym smerom je zodpovednosťou ľudí, ktorí nastavovali systém.

Svoju reformu už bol Pollák odprezentovať aj v Bruseli pred Európskou komisiou. "Môj odhad je pozitívny," povedal na margo šancí získať peniaze. Napriek tomu, že rómska reforma ešte neuzrela svetlo sveta a verejnosť ešte nemá možnosť sa s ňou oboznámiť, si Pollák nemyslí, že mešká. "Dvadsaťdva rokov sa tento problém ignoroval, a teraz sa očakáva, že za štyri mesiace tu niekto nielenže predstaví, ale aj začne riešiť rómsku problematiku. Za 22 rokov tento problém len naberal na objeme. Ubezpečujem všetkých, že na rómskej reforme dnes pracujú mnohí ľudia. Žiaľ, odhady, ktoré sme mali, že to pôjde rýchlejšie, sa nenaplnili, lebo ten problém je obrovský," zdôraznil.

Počas diskusie s rómskymi predstaviteľmi, ktorá bola pre médiá prístupná len na začiatku a v závere, dostal Pollák aj otázku, ako chce riešiť rómsku úžeru. Konkrétny však nechcel byť. "Úžera je veľkým problémom a rómska reforma na to myslí. Žiaľ, nie je možné verejne prezentovať opatrenia, lebo by sa na to úžerníci mohli pripraviť," podotkol.

Na rokovaní tiež vysvetľoval, ako sa mu spolupracuje s vládnym Smerom-SD. "Výsledky volieb sú, aké sú, a po ponuke participovať na riešení tejto problematiky som neváhal. Mne je úplne jedno, s kým budem spolupracovať, ak sa tá rómska reforma spustí. Ja nie som ten, kto bude hľadať pravicu či ľavicu, ja hľadám partnerov, ktorí chcú rómsku problematiku riešiť," dodal.

map jak