P. STEINBRÜCK: Merkelová zlyhala pri riešení krízy

Berlín 1. októbra (TASR) – Peer Steinbrück, ktorý bude súperom Angely Merkelovej v budúcoročnom boji o úrad nemeckého kancelára, obvinil jej vládu zo zlyhania pri riešení skrytých príčin dlhovej krízy v Európe.

Steinbrück, ktorého oficiálne vymenovali za hlavného straníckeho kandidáta stredoľavých sociálnych demokratov v parlamentných voľbách, vyhlásil, že Merkelovej vláda „bojuje s prejavmi, ale nie s príčinami“ krízy v eurozóne.

Politik zo Sociálnodemokratickej strany (SPD) ďalej uviedol, že európsky finančný sektor musí byť dôkladne prepracovaný a v rámci toho vyzval aj na väčšiu reguláciu bánk i hedžových fondov.

Steinbrück (65) pôsobil v rokoch 2005 – 2009 v koaličnej vláde Merkelovej ako minister financií a previedol krajinu cez finančnú krízu, ktorá nasledovala po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers.

Ostrieľaného politika predstavili ako kandidáta hlavnej nemeckej opozičnej strany SPD v piatok 28. septembra, po mesiac trvajúcich dohadoch. Parlamentné voľby sa podľa očakávania majú konať na budúci rok v septembri.

Zdroj: Associated Press

2 jam juh gl