Palestínčania žiadajú európske krajiny o uznanie svojho štátu

Ramalláh 16. decembra (TASR) – Palestínčania po prvý raz požiadali európske krajiny, aby uznali ich nezávislý štát v Predjordánsku a pásme Gazy aj bez dosiahnutia mierovej dohody s Izraelom.

Mierové rozhovory sú v patovej situácii od septembra, v dôsledku čoho hľadajú Palestínčania iné spôsoby dosiahnutia štátnosti. Cieľom kampane palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a jeho vlády je predovšetkým vyvinúť tlak na Izrael.

Palestínsky vyjednávač Nabíl Šaás dnes uviedol, že požiadal Francúzsko, Britániu, Švédsko a Dánsko, ako aj vyslanca EÚ pre blízkovýchodný mierový proces, aby uznali línie prímeria spred vojny v roku 1967 ak hranice medzi Izraelom a palestínskym štátom.

Ďalší palestínsky vyjednávač Sáib Iríkat zaslal tento týždeň podobnú žiadosť šéfke zahraničnej politike EÚ Catherine Ashtonovej.

"Je čas, aby krajiny po celom svete, ktoré neuznali palestínsky štát v hraniciach z roku 1967 a s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, tak urobili, ak chcú zachovať riešenie dvoch štátov," napísal Irikát.

Brazília a Argentína nedávno uznali Palestínu, podobne ako ďalšie krajiny v arabskom svete a Afrike. Viacero európskych krajín zvýšilo úroveň diplomatických vzťahov s Palestínčanmi, nie je však jasné, ako ďaleko medzinárodné spoločenstvo zájde.

Zdroj: AP

2 gon hy