Paríž a Berlín: Srbsko musí akceptovať stratu Kosova

Veľvyslanci oboch zakladajúcich krajín EÚ dali v rozhovoroch pre belehradské noviny jasne najavo, že Kosovo sa nikdy pod srbskú suverenitu nevráti. Srbsko sa má podľa nich viac venovať budovaniu dobrých susedských vzťahov s Kosovom, čo je zároveň podmienkou pre ďalšie približovanie sa Belehradu k EÚ. Informovala o tom agentúra DPA. 

„Pre Nemecko je štatút Kosova rozhodnutý“, povedal nemecký veľvyslanec Wolfram Maas pre noviny „Press“ (utorok, 23.2). „Pre nás je Kosovo susedom Srbska“ a „dobré susedské vzťahy spadajú pod kritériá pre vstup do EÚ“, konštatoval diplomat z Berlína.

„Kosovo je predsa pre Srbsko podmienkou“, hlásili noviny z titulku.

„Francúzsko uznalo nezávislosť Kosova a to je nezvrátiteľná situácia. To by mal mať každý na pamäti“, povedal v podobnom duchu francúzsky veľvyslanec Jean-Francois Terral pre noviny „Novosti.“

Srbsko doteraz zastávalo pozíciu, že sa môže paralelne snažiť o členstvo v EÚ a zároveň o návrat Kosova do spoločného štátneho zväzku. Belehradu sa podarilo dostať prípad Kosova, ktoré uznali Spojené štáty, Japonsko a väčšina členských krajín EÚ, pred Medzinárodný súdny dvor (OSN). Srbsko sa snaží dosiahnuť, aby súd rozhodol, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Prištiny z pred dvoch rokov bolo v rozpore s medzinárodným právom. Potom by chceli tlačiť na znovu-obnovenie rokovaní pod patronátom OSN o štatúte provincie.