Pentagón: Finančná kríza môže vyvolať v Európe nepokoje

Washington 10. decembra (TASR) – Rozpad eurozóny by mohol vyvolať občianske nepokoje a rozpad celej európskej dvadsaťsedmičky. Vyhlásil to šéf amerických ozbrojených síl, generál Martin Dempsey, ktorý vyjadril znepokojenie z vývoja finančnej krízy v eurozóne.

Podľa generála nie je isté, či posledné kroky európskych štátnikov skutočne zachránia eurozónu pred rozpadom. "Viem, že podnikli určité opatrenia a skúšajú zblížiť fiškálnu a menovú politiku. Nie je ale jasné, či sa im to skutočne podarí zlepiť dohromady," uviedol v piatok Dempsey počas debaty organizovanej vo Washingtone Atlantickou radou.

Podľa neho by sa ďalšie prehlbovanie krízy v Európe dotklo aj americkej armády, pretože existuje možnosť občianskych nepokojov a rozpadu celej Európskej únie. Na amerických základniach v Európe je približne 80.000 vojakov, mnoho z nich v Nemecku.

Dempsey sa však tiež obáva o osud medzinárodného projektu na vývoj bojového lietadla F-35. Škrty v bezpečnostných rozpočtoch európskych štátov môžu financovanie projektu ohroziť.

Predstavitelia EÚ sa v piatok na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na sprísnení rozpočtovej disciplíny. Krajiny s eurom by mali byť automaticky potrestané za prekračovanie povolených schodkov.

Zdroj: BBC, idnes.cz

12 juh