Peres europoslancom: Irán je najväčšou hrozbou pre svetový mier

Brusel/Štrasburg 12. marca (TASR) – Izraelský prezident Šimon Peres vystúpil dnes pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Europoslancov vyzval, aby zaradili libanonské moslimské hnutie Hizballáh na zoznam teroristických organizácií a Islamskú republiku Irán označil za najväčšiu hrozbu pre svetový mier.

"Nikto neohrozuje Irán. Irán je ten, ktorý ohrozuje iných," uviedol Peres pred poslancami EP. A v tejto súvislosti spresnil, že iránsky režim opakovane spochybňuje právo Izraela na existenciu.

Peres okrem toho uviedol, že iránska vláda stojí za dodávkami zbraní do iných krajín, čím pomáha destabilizácii blízkovýchodného regiónu, a spochybňuje holokaust počas druhej svetovej vojny, pričom budovaním jadrového arzenálu je pripravený na vytvorenie nového holokaustu.

V súvislosti s hnutím Hizballáh z Libanonu Peres požiadal europoslancov, aby pomohli zaradiť túto organizáciu na existujúci zoznam teroristických organizácií.

"Váš hlas je vysoko rešpektovaný. A tak sa obraciame na vás – nazvite terorizmus terorizmom," požiadal poslancov EP v mene svojho štátu.

Izraelské snahy o zaradenie hnutia Hizballáh medzi teroristické organizácie majú v EÚ spojenca. Bulharské úrady začiatkom tohto roka uviedli, že za teroristickým útokom na letisku v Burgase z júla 2012, ktorý si vyžiadal život piatich izraelských a jedného bulharského občana, stojí Hizballáh.

Minulý týždeň vo štvrtok sa Peres v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Obom lídrom uviedol, že za prekážku pre blízkovýchodný mierový proces nepovažuje budovanie židovských osád na palestínskych územiach, ale nekončiaci terorizmus voči Izraelu, za ktoré je zodpovedné hnutie Hamas z pásma Gazy s pomocou hnutia Hizballáh.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem