Peres potvrdil politiku nejednoznačnosti ohľadne izraelských jadrových zbraní

Brusel/Paríž 22. októbra (TASR) – Izraelský prezident Šimon Peres, považovaný za hlavného architekta jadrového programu židovského štátu, v pondelok večer v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu France 24 potvrdil politiku nejednoznačnosti, ktorú vláda jeho krajiny udržiava v súvislosti s existenciou jadrového arzenálu.

"Ide tu o odrádzanie súpera, o zastrašovanie, ktoré nemá nič spoločné s poznaním, či máme alebo nemáme jadrové zbrane. Predstavivosť hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní odstrašovania. Áno, ide tu o čosi nejednoznačné a prečo by som to mal objasňovať?" Takýmito vyhýbavými slovami sa Peres vyjadril k otázke, či Izrael má alebo nemá jadrové zbrane.

Peres vzápätí dodal, že on vníma jadrový potenciál ako nástroj na dosiahnutie mieru, nie ako dôvod na útok.

Podľa zahraničných expertov má Izrael najmenej sto jadrových hlavíc. Vláda v Tel Avive však nepodpísala Dohodu o nešírení jadrových zbraní (TNP) a nikdy nepotvrdila, ale ani nepoprela medializované informácie o existencii jadrových zbraní hromadného ničenia na svojom území.

Izraelský jadrový program údajne odštartoval v druhej polovici 50. rokov minulého storočia v spolupráci s Francúzskom. France 24 uviedla, že Izrael podľa zahraničných expertov v roku 1969 podpísal dohodu s USA, v rámci ktorej sa zaviazal, že sa zdrží akéhokoľvek jadrového testu a akýchkoľvek verejných vyhlásení k tejto záležitosti. Washington sa na oplátku mal zaviazať, že nebude vyvíjať tlak na izraelský jadrový program.

Skutočnosť je taká, že izraelská vojenská cenzúra prísne chráni a kontroluje akékoľvek zmienky o jadrovom programe krajiny.

V súvislosti s iránskym jadrovým programom, ktorý je pravidelným terčom kritík izraelskej zahraničnej politiky, Peres, ktorého prezidentské právomoci sú skôr symbolické, zvolil oveľa miernejší tón ako premiér Benjamin Netanjahu. Peres pripustil, že nový iránsky prezident Hasan Rúhání môže túžiť po zmenách v rokovaní s medzinárodným spoločenstvom. Netanjahu túto možnosť odmieta a Rúháního opísal ako vlka prezlečeného za jahňa.

"Je to príležitosť, ale ešte sa nerozhodlo o ničom. Zdá sa, že existujú vnútorné rozpory v Iráne, ale neviem, kto nakoniec zvíťazí," povedal Peres na adresu "povzbudivého" pokroku ohľadom iránskeho jadrového programu, ktorý nastal po posledných rokovaniach medzi Teheránom a západnými krajinami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl