Piebalgs: EÚ podporí africkú vojenskú misiu v Mali sumou 50 miliónov eur (3)

Brusel 29. januára (TASR) – Eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs dnes na konferencii donorov pre Mali, ktorá sa koná v etiópskej metropole Addis Abeba, potvrdil, že Európska únia venuje sumu 50 miliónov eur na podporu medzinárodnej vojenskej intervencie afrických jednotiek v Mali (AFISMA).

EÚ poskytne uvedenú sumu v rámci svojho programu Nástroje pre mier v Afrike (APF), prostredníctvom ktorého financuje nevojenské výdavky aj pre iné misie, ako napríklad misiu Africkej únie v Somálsku (AMISOM) alebo Misiu pre konsolidáciu mieru v Stredoafrickej republike (MICOPAX).

"Poskytnutím tejto finančnej podpory pre AFISMA vyslala Európska únia silný signál, že aktívne a zodpovedne podporuje zachovanie územnej integrity republiku Mali a návrat mieru a stability do tohto regiónu," uviedol Piebalgs v stanovisku pre médiá.

Komisár zdôraznil, že prostredníctvom APF bude únia hradiť nevojenské výdavky aj pre rok trvajúcu misiu v Mali, čiže lekárske výdavky a dopravné náklady na presun afrických jednotiek.

EÚ zároveň pripraví nové programy na podporu civilného obyvateľstva, ktoré najviac trpí vojenským konfliktom, a tiež programy na podporu malijskej vlády, ktorých cieľom bude pomáhať pri obnovovaní demokratických pomerov v krajine.

Piebalgs dnes uviedol, že EÚ v záujme pomoci pre civilné obyvateľstvo v Mali a podpory pre vládne demokratizačné programy pripraví nové rozvojové programy, na ktoré by mohla vyčleniť až 250 miliónov eur. Tieto programy by nadväzovali na doterajšie projekty pomoci EÚ zamerané na posilňovanie občianskej spoločnosti, zabezpečovanie potravín a dodávky pitnej vody.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem