P.JAVORČÍK: Pre SR je dôležité, ako budú rozložené škrty v dlhodobom rozpočte EÚ

Brusel 20. novembra (TASR) – Lídri Európskej únie sa dostali do záverečnej fázy rokovaní o budúcom sedemročnom rozpočte únie, povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík po ukončení dnešného zasadania Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Spresnil, že kompromis medzi členskými štátmi sa bude hľadať veľmi ťažko, a preto je celkom možné, že sa tohtotýždňový dvojdňový mimoriadny summit EÚ rozšíri až na tri dni.

Diplomati z členských štátov EÚ najpodstatnejšiu časť rokovaní o rozpočte na roky 2014-2020 prebrali ešte v pondelok (19.11.) počas pracovnej večere s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. A aj tam sa podľa Javorčíka potvrdilo, že členské štáty majú ešte ďaleko ku kompromisnému zneniu o výške a prerozdelení budúceho programovacieho obdobia.

"Ale je našou povinnosťou a je v našom záujme, aby sme do konca tohto týždňa dospeli ku kompromisu o budúcom finančnom rámci," uviedol Javorčík na okraj rokovania lídrov EÚ.

Slovenský diplomat priznal, že najmä zo strany takzvaných čistých prispievateľov do spoločného rozpočtu únie je tlak, aby škrty išli ešte nad rámec 75 miliárd eur, ktoré navrhol Van Rompuy, alebo 80 miliárd eur, o čom sa tiež hovorí.

"Z pozície krajín ako je Slovensko, sú tieto škrty už nad rámec, ktorý sme ochotní akceptovať. Ale tu chcem zdôrazniť, že okrem výšky celkovej obálky pre budúci rozpočet, je ešte dôležitejšia otázka, akým spôsobom rozložíme škrty, na aké oblasti," spresnil Javorčík.

Dodal, že z hľadiska slovenských záujmov je stále prioritou zachovanie silnej kohéznej politiky. Čo sa týka škrtov v oblasti poľnohospodárstva, tak Slovensko chce, aby tieto nešli do takej úrovne, ako sú navrhované Van Rompuyom. A do tretice bude naša krajina dôrazne presadzovať otázku finančného vyrovnania odstávky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Javorčík je presvedčený, že sa pri rokovaniach o budúcom rozpočte slovenský hlas nestratí. Zároveň však dodal, že tieto rokovania trvajú už vyše roka a kompromis je stále ťažké nájsť. Preto je možné, že sa mimoriadny summit EÚ zo štvrtka a piatka presunie až do soboty.

V súvislosti s mediálnymi správami, že dlhodobý rozpočet by sa dosiahol bez účasti Spojeného kráľovstva, Javorčík spresnil, že momentálne sa rokovania konajú podľa "plánu A", čiže za účasti všetkých 27 členských krajín. Rokovania o "pláne B", bez účasti Londýna neprebiehajú a boli by aktuálne až po prípadnom zlyhaní súčasných rokovaní.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop