EK sa rázne postavila za Litvu, obeť rusko-bieloruského sporu

Brusel 23. júna (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prostredníctvom slov komisára pre energetiku Günthera Oettingera prejavila ostrý nesúhlas s počínaním Bieloruska, ktoré čiastočne odrezalo Litvu od ruského plynu.

"Keď existuje problém pre Litvu, to nie je problém len pre tento členský štát. Je to útok na celú Európsku úniu. Zjavne chce bieloruská vláda zahrnúť Európu do svojho problému, a to nie je OK," povedal Oettinger na tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským ministrom energetiky Jurijom Bojkom.

Bojko potvrdil, že jeho krajina je "ochotná pomôcť", pokiaľ to bude potrebné. Práve Ukrajinu vidí Rusko ako pomocníka v zložitej situácii, cez jeho potrubia by chcela dodať plyn do európskych krajín, ktoré sú ovplyvnené bieloruským uzatvorením kohútikov.

Litovská energetická firma Lietuvos Dujos informovala, že Bielorusko znížilo o 30 % dodávky ruského plynu pritekajúce plynovodom smerujúcim z Bieloruska do Kaliningradu. Spoločnosť v dnešnom vyhlásení uviedla, že dodávky boli obmedzené bez varovania.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl