PLYN: E.ON podpísal kontrakt na dodávky plynu z Azerbajdžanu

Düsseldorf 19. septembra (TASR) – Najväčší nemecký energetický koncern E.ON sa dohodol s Azerbajdžanom na dodávkach plynu. Kontrakt mu zabezpečí veľké dodávky komodity počas najbližších desaťročí. Informovala o tom agentúra DPA.

Kontrakt na dodávku 40 miliárd kubických metrov (m3) plynu má trvanie 25 rokov, uviedol dnes nemecký koncern. Dodávky sa začnú najskôr v roku 2019.

Manažér koncernu Christopher Delbrück označil kontrakt za prelomový. "Zabezpečí Európe na desaťročia dodávky plynu z nového dodávateľského regiónu za podmienok, ktoré zodpovedajú pomerom na európskych trhoch," povedal Delbrück. Plyn by mal pochádzať z náleziska Shah Deniz ležiaceho v Kaspickom mori a transportovať by sa mal Transjadranským plynovodom (Trans-Adriatic Pipeline, TAP).

E.ON doteraz väčšinu svojho plynu dostával z Ruska, Nórska, Nemecka a Holandska.

Rozhodnutie azerbajdžanského ťažobného konzorcia pre TAP je zároveň prehrou plynovodného projektu Nabucco, ktorý podporuje Európska únia (EÚ). Azerbajdžanský energetický koncern Socar však prednedávnom vyhlásil, že dodávky cez TAP sú len začiatok. "Azerbajdžan má veľké ložiská," uviedol prezident koncernu Rovnag Abdullajev. Export by mal výrazne vzrásť vďaka rozvoju nových polí.

3 lom gl