Gazprom odhaduje, že v roku 2011 vyvezie do EÚ okolo 155 mld. m3 plynu

Moskva 21. mája (TASR) – Ruský plynárenský koncern Gazprom očakáva, že tento rok vyvezie do Európskej únie okolo 155 miliárd kubických metrov (m3) zemného plynu. Pôvodne očakával, že to bude 151,5 miliardy m3. Uviedla to koncom týždňa ruská tlačová agentúra Interfax, ktorá citovala zástupcu výkonného riaditeľa Gazpromu Alexandra Medvedeva.

Európska únia je pre Gazprom najdôležitejším trhom. Ruská spoločnosť predpokladá, že dopyt bude rásť, keďže mnohé z krajín sa po zemetrasení v Japonsku a poškodení jadrovej elektrárne Fukušima začínajú od jadrovej energetiky odkláňať.

Pred jadrovou krízou v Japonsku pritom firma musela riešiť problémy s klesajúcimi spotovými cenami komodity a rastúcim vývozom skvapalneného plynu (LNG) na jej kľúčový európsky trh. Prírodná katastrofa všetko zmenila a minulý týždeň Gazprom uviedol, že dodávky plynu na trh EÚ vzrástli v máji medziročne o 28 %, pričom ich objem je na úrovni bežnej v zimných mesiacoch.

Okrem ústupu časti Európy z jadrovej energie Gazpromu pomohla aj požiadavka Japonska na zvýšené dodávky plynu, ktoré mnohé energetické spoločnosti riešili presunom dodávok LNG na japonský trh. Výpadok LNG v Európe potom Gazprom mohol kompenzovať zvýšeným vývozom plynu cez plynovody.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop