PLYN: M. Šefčovič privítal zaplatenie prvej ukrajinskej splátky pre Gazprom

Brusel 5. novembra (TASR) – Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič dnes po oznámení ukrajinskej spoločnosti Naftogaz, že previedla prvú tranžu vo výške 1,45 miliardy USD na konto ruského plynárenského koncernu Gazprom, v mene EÚ vyjadril spokojnosť s tým, že Naftogaz dodržal svoju časť dohody.

„Som rád, že ukrajinský Naftogaz dodržal svoju časť dohody a zaplatil prvú splátku svojho dlhu voči ruskému Gazpromu. Je to výsledok úspešných rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou pod vedením Európskej komisie,“ pripomenul Šefčovič.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že v čase, keď zima klope na dvere, je dôležité, aby bol reštartovaný tok plynu z Ruska na Ukrajinu, čo je významný krok pre zabezpečenie dodávok plynu pre občanov a podniky na Ukrajine a tiež v Európskej únii.

„Tento pozitívny vývoj ukázal, že rozsiahla spolupráca Európskej komisie s našimi partnermi na Ukrajine a v Rusku, rovnako ako s medzinárodnými finančnými inštitúciami, môže viesť k riešeniu aj tých najzložitejších problémov,“ dodal Šefčovič v stanovisku pre médiá.

K zlomovej dohode o zaistení dodávok plynu z Ruska došlo 30. októbra, po siedmich kolách trojstranných rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou za asistencie Európskej komisie. Podľa dohody Ukrajina zaplatí Rusku 4,6 miliardy USD v rámci takzvaného „zimného balíka“, čo zaistí bezpečnosť dodávok plynu pre Ukrajinu a nakoniec aj pre Európu.

Zimný balík sa vzťahuje na obdobie od dnes až do konca marca 2015 a zahŕňa viacero hlavných bodov. Ukrajina musí predovšetkým vyrovnať svoje dlhy na základe predbežnej ceny 268,5 USD/1000 m3 tak, že platby uskutoční v dvoch tranžiach – 1,45 miliardy USD bez zbytočného odkladu a ďalších 1,65 miliardy USD do konca roka 2014. To spolu predstavuje 3,1 miliardy USD z ukrajinského dlhu voči Rusku.

Konečná cena, a teda aj konečný súčet dlhu, bude stanovená na základe prebiehajúcej arbitráže Arbitrážneho inštitútu Štokholmskej obchodnej komory medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz.

Čo sa týka nových dodávok plynu, Rusko sa zaviazalo, že bude dodávať plyn na základe mesačných platieb zo strany Ukrajiny, pričom cena bola stanovená pod hranicou 385 USD/1000m3.

Ukrajina je oprávnená objednať si toľko plynu, koľko považuje za potrebné. Kyjev už naznačil, že má v úmysle kúpiť 4 miliardy m3 ešte do konca roka 2014, čo znamená cenu vo výške 1,5 miliardy USD.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll