Nemecko si nemôže dovoliť sankcie proti Rusku, tvrdí šéf Ifo

Mníchov 7. marca (TASR) – Nemecko si nemôže dovoliť ekonomické sankcie proti Rusku. Ohrozili by totiž úspech energetického obratu v Nemecku, myslí si šéf renomovaného ekonomického inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nemôžeme si takúto politiku sankcií dovoliť, pretože v dôsledku energetického obratu sme čoraz viac závislí od dodávok plynu z Ruska," uviedol Sinn v rozhovore pre denník Passauer Neuen Presse.

V prechodnom období, kým obnoviteľné zdroje energie, ako sú energie z vetra, vody a slnka, nebudú mať dostatočne vysoké podiely na energetickom mixe, majú spotrebu elektriny pokrývať predovšetkým moderné plynové elektrárne. Rusko je popri Nórsku najväčším dodávateľom plynu do Nemecka.

Európska únia (EÚ) by sankciami proti Rusku podľa Sinna poškodila samú seba. "Pokus o vymanenie krajín, ako je Ukrajina, spod ruského vplyvu a o ich naviazanie na Západ, je naivný," myslí si Sinn.

EÚ vo štvrtok (6. 3.) na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady venovanom vývoju na Ukrajine pohrozila Rusku zavedením sankcií, ak Moskva "v najbližších dňoch" nezačne rokovať s ukrajinskou stranou o riešení situácii na Kryme.

3 lom gl