PLYN: Putin pohrozil znížením dodávok plynu do EÚ, ak ho bude Ukrajina „kradnúť“

Belehrad 16. októbra (TASR) – Rusko zníži dodávky plynu do Európy, ak bude Ukrajina kradnúť z tranzitného plynovodu plyn pre vlastnú spotrebu. Vyhlásil to dnes počas návštevy v Belehrade ruský prezident Vladimir Putin, ktorý podľa vlastných slov „dúfa“, že k tomu nedôjde. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moskva 16. júna zastavila export plynu na Ukrajinu, ktorá ruskému štátnemu koncernu Gazprom nezaplatila za predchádzajúce dodávky. Dôvodom sú spory medzi oboma stranami o cenu plynu. Existujú však obavy, že Ukrajina by mohla počas zimy odčerpať z potrubia plyn určený pre Európu.

„Môžem vás znova ubezpečiť, že k žiadnej kríze pri spolupráci v energetike, z ktorej by bolo možné obviniť Rusko, nedôjde,“ uviedol Putin, ale zároveň dodal, že existuje veľké riziko ohrozenia jeho prepravy. A pohrozil, že ak Moskva zistí, že Ukrajina podobne ako v roku 2008 bez povolenia odčerpáva plyn z potrubia, tak rovnako ako v minulosti zníži objem dodávok o ukradnuté množstvo.

Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európskej únie, pokrýva zhruba 30 % jej celkovej spotreby. Okrem toho, únia odoberá polovicu z týchto dodávok cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

1 bal pop