PLYN: Ukrajina zabezpečí hladký tranzit ruského plynu cez svoje územie do Európy

Kyjev 11. augusta (TASR) – Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť ubezpečila Európu, že zabezpečí hladký tranzit ruského plynu cez svoje územie ďalej na západ, aj keď vláda v Kyjeve zavedie vlastné sankcie proti Rusku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ruská televízia (RT) s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka minulý týždeň v piatok (8.8.) uviedla, že vláda v Kyjeve navrhuje uvaliť sankcie na 172 ruských občanov a občanov iných štátov, a tiež 65 prevažne ruských spoločností. Podľa RT bude parlament hlasovať o opatreniach v utorok 12. augusta.

Moskovská televízia zároveň upozornila, že prípadný zákaz tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu poškodí Slovensko, Česko a Maďarsko. A tvrdí, že podľa Jaceňukovho odhadu Ukrajina môže prísť v dôsledku sankcií proti Rusku ročne o 7 miliárd USD (5,23 miliardy eur). To je najhorší možný scenár. Jaceňuk vraj na margo predpokladaných strát vyhlásil, že Ukrajina potrebuje európske trhy a pomoc od západných krajín.

Podľa Jaceňuka má Ukrajina právo uvaliť sankcie proti Moskve, ktoré budú zahŕňať zmrazenie majetku či zákaz rôznych aktivít. Premiér taktiež povedal, že vláda navrhla zakázať akýkoľvek ruský tranzit cez ukrajinské územie, a to vrátane letov či plynu. Okrem toho začne globálne pátrať po majetku ľudí, ktorí „podporili anexiu Krymu“.

Predseda energetického výboru ruskej Štátnej dumy Ivan Gračov pre agentúru RIA Novosti povedal, že zákazom tranzitu plynu môže prísť Ukrajina o 3 miliardy dolárov. Pripomenul, že cez Ukrajinu prúdi ruský plyn do Európy. „V zime tam zamrznú, ak zablokujú potrubie,“ varoval.

Televízia RT uviedla, že 30 % plynu v Európe pochádza z Ruska, ktoré je v tomto smere jeho najväčším dodávateľom. Cez Ukrajinu prúdi do Európy 50 % plynu.

(1 EUR = 1,3388 USD)

1 20 bal pop