Po Mugabem EÚ nevie, či pozvať Lukašenka

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/quecomunismo/2099048765/

Pozadie

Počas summitu EÚ – Afrika v Lisabone počas portugalského predsedníctva, sa EÚ rozhodla po dlhej diskusii umožnila účasť prezidentovi Zimbabwe Róbertovi Mugabemu. V tom čase sa na Mugabeho vzťahovali sankcie v podobe zákazu cestovať do EÚ, ktoré Brusel uvalil po sfalšovaných voľbách v krajine v roku 2002. 

Britský premiér Gordon Brown si dal počas summitu špeciálne záležať na tom, aby sa neobjavil bok po boku s Mugabem.

Prítomnosť zimbabwianskeho diktátora v Lisabone ostro kritizovali organizácie obhajujúce ľudské práva. Kauza do istej miery poškodila i imidž portugalského predsedníctva.

Otázky

Medzi lídrami EÚ neexistuje konsenzus v otázke, či by mal bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorému prischol prívlastok "posledný európsky diktátor", navštíviť summit venovaný "Východnému partnerstvu".

Posilnená dimenzia východnej zahraničnej politiky EÚ je iniciatívou českého predsedníctva a z časti odpoveďou na Sarkozyho výtvor – Úniu Stredomoria, ktorá má prehĺbiť spoluprácu s južnými susedmi EÚ.  

Summit v Prahe sa bude konať 7. mája a zídu sa na ňom hlavy štátov a vlád z Ukrajiny, Moldavska, Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu a Bieloruska s lídrami EÚ.

Podľa diplomatických zdrojov majú najväčší problém s účasťou Lukašenka na summite Švédsko a Holandsko. Praha by mohla v princípe prebrať iniciatívu a jednoducho bieloruského prezidenta pozvať, no pri otázkach takejto politickej citlivosti je vždy lepšie mať konsenzus členských štátov, tvrdí dobre informovaný zdroj.

Na druhej strane stojí Nemecko a ďalšie krajiny, ktoré by radi odmenili Bielorusko za jeho nedávne kroky. Minsk získal politický kredit v Európe napríklad tým, že neuznal nezávislosť gruzínskych separatistických regiónov po vojenskom konflikte v auguste 2008. O dva mesiace neskôr únia dočasne zrušila Lukašenkovi zákaz cestovať do únie v reakcii na prepustenie politických väzňov.

Ministri zahraničia EÚ sa budú musieť rozhodnúť, čo plánujú so sankčným režimom voči Bielorusku urobiť. Ak sa nedohodnú, budú sankcie predĺžené automaticky. Jednou z možností je predĺžiť ich na ďalších šesť mesiacov.

Pozície

Tatiana Poshevalova z bieloruského Centra pre sociálnu inováciu, opozičného think-tanku, nedávno na otázku EurActiv, či by mala EÚ pozvať Lukašenka na summit odpovedala: "Áno pozvite ho, ale nič mu nesľubujte".