Po tlaku EÚ Rumuni oživili protikorupčnú agentúru

Dolná komora rumunského parlamentu včera na mimoriadnom zasadnutí schválila nový zákon, ktorý definuje právomoci Národnej agentúry pre (ANI). Hlasovanie bojkotovala opozičná Sociálno-demokratická strana (PSD). Proti zákonu hlasovali iba dvaja poslanci z Národnej liberálnej strany.

Prijatý text dáva ANI právo overovať osobné majetky verejných funkcionárov a to aj po vypršaní ich funkčného obdobia. Vrcholoví politici budú musieť  zverejňovať svoje matkové priznania, pričom udanie nesprávnych údajov bude považované za trestný čin.

Kritici právnej normy, napríklad poslanec PSD Marián Saniuta, tvrdia, že je naďalej v rozpore s ústavou. Pre rumunskú tlač povedal, že takýmito právomocami obdarená agentúra bude zneužívaná na hon na čarodejnice proti predstaviteľom opozície

Daniel Buda z vládnucej PDL a predseda výboru pre právne veci tvrdí, že parlament prijal takú úpravu o ANI, ktorá je konformná s ústavou krajiny. Pripomenul, že opoziční sociálni demokrati nepredložili k návrhu zákonu žiadny pozmeňovací návrh.

Pozície

Hovorkyňa Európskej komisie Amelia Torres na včerajšie hlasovanie v rumunskom parlamente pre EurActiv reagovala, že je povzbudzujúce, že Bukurešť reagovala na obavy európskej exekutívy z minulej správy.

Komisia sa legislatívou bude detailnejšie zaoberať keď bude definitívne schválená.

Člen hornej komory parlamentu Dan Sova z opozičnej PDS pre EurActiv povedal, že jeho strana nebude predkladať žiadne pozmeňujúce návrhy k legislatíve, ktorá je zjavne protiústavná. „Nebudeme súčasťou takejto tvorby práva.“  Očakáva, že zákon v pondelok prejde aj v hornej komore (Senáte) ale rovnako si myslí, že ústavný súd ho opäť vyhlási za protiústavný, hoci samotná strana podnet podať neplánuje.  

Na otázku, či si myslí, že Európska komisia vyvíja na rumunskú vládu príliš veľký tlak odpovedal, že podľa jeho názoru Komisia koná v dobrej viere ale nie úplne pozná rumunský ústavný rámec.