Pobrežie Slonoviny: EÚ zaviedla sankcie voči prezidentovi Gbagbovi

Brusel 22. decembra (TASR) – Európska únia dnes oficiálne prijala sankcie voči úradujúcemu prezidentovi Pobrežia Slonoviny Laurentovi Gbagbovi a 18 ďalším predstaviteľom v tejto západoafrickej krajine. Únia zároveň oznámila, že zašle do Pobrežia Slonoviny humanitárnu pomoc pre utečencov.

Prezident Gbagbo napriek výzvam medzinárodného spoločenstva odmieta uznať porážku z novembrových volieb a odovzdať moc svojmu rivalovi Alassaneovi Outtarovi.

Krajiny EÚ zaviedli zákaz udeľovania víz pre Gbagba a jeho spojencov v politike, armáde, štátnych médiách a justícii.

Cieľom sankcií sú ľudia, "ktorí bránia mierovému procesu a ohrozujú riadny výsledok volebného procesu," uviedla EÚ vo vyhlásení.

Európska komisia zároveň sľúbila vyčleniť päť miliónov eur na ochranu tisícov utečencov a zabezpečenie potravín, pitnej vody, hygieny a prístrešia.

Šéf Svetovej banky Robert Zoellick oznámil dnes zmrazenie pôžičky pre Pobrežie Slonoviny vzhľadom na pokračujú krízu.

Prezident Gbagbo v utorok uviedol, že sa nevzdá moci, navrhol však vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrenie obvinení z volebného podvodu.

"Neuznávame žiadne vyhlásenie alebo návrh zo strany bývalého prezidenta Gbagba," reagoval vysoký európsky diplomat.

Iný predstaviteľ uviedol, že sankcie EÚ budú v januári ďalej sprísnené zmrazením finančných aktív a zákazom spolupráce medzi európskymi spoločnosťami a subjektami spojenými s Gbagbovým režimom.

Premiér vlády Pobrežia Slonoviny, ktorého vymenoval Ouattara, vyzval dnes medzinárodné spoločenstvo, aby zvážilo použitie sily na zvrhnutie Gbagba.

"Je to zrejme jediné riešenie krízy," povedal Guillaume Soro pre francúzsku televíziu I-Tele. "Pán Gbagbo vytiahol tanky… 200 ľudí padlo pod guľkami libérijských a angolských žoldnierov… bezpečnostná situácia sa veľmi zhoršuje."

Zdroj: DPA, Reuters

3 1 12 hol juh