Pobrežie Slonoviny: Zatknutý prezident Gbagbo vyzval na ukončenie bojov

Abidjan/Brusel 11. apríla (TASR) – Doterajší úradujúci prezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo dnes vyzval na ukončenie bojov. Urobil tak niekoľko hodín po tom, ako ho zadržali sily verné jeho súperovi Alassaneovi Ouattarovi.

Gbagbo sa na krátky čas objavil na televíznej stanici TCI, patriacej jeho rivalovi Ouattarovi. "Vyzývam na zastavenie bojov," vyhlásil.

Gbagba dnes zatkli v jeho rezidencii v hlavnom meste Abidjan. Spolu s ním zadržali aj jeho rodinných príslušníkov.

Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová privítala zatknutie prezidenta Gbagba a prisľúbila podporu jeho nástupcovi Ouattarovi. "Vítam tento vývoj, ktorý predstavuje dôležitý krok v riešení takmer päťmesačnej povolebnej krízy," uviedla Ashtonová vo vyhlásení. "Je mi ľúto, že ľud krajiny musel zaplatiť takú vysokú cenu, aby bola rešpektovaná jeho demokratická vôľa, ktorú vyjadril v prezidentských voľbách v novembri 2010," dodala Ashtonová. Naznačila tiež, že EÚ zruší sankcie uvalené na kakao, hlavný vývozný artikel Pobrežia Slonoviny, a takisto uskutoční ďalšie kroky na pomoc krajine.

Britský minister zahraničných vecí William Hague v reakcii na zatknutie Gbagba vyhlásil, že hoci porušil v uplynulých mesiacoch demokratické princípy i zákon, "treba sa voči nemu správať s rešpektom a má nárok na spravodlivý, riadne zorganizovaný súdny proces".

Veľvyslanec OSN v Pobreží Slonoviny oznámil, že Gbagbo bude postavený pred riadny súd.     Úradujúceho vládcu západoafrickej krajiny, ktorý odmietol rešpektovať výsledky prezidentských volieb a odovzdať moc medzinárodne uznanému súperovi Ouattarovi, zatkli po tom, ako jeho rezidenciu obkľúčili francúzske tanky. Francúzska ambasáda v Abidjane uviedla, že Gbagba, jeho manželku a syna zatkli sily demokraticky zvoleného vodcu krajiny Ouattaru.

Podľa vyjadrenia hovorcu Gbagba a jeho rodinu odviedli "kvôli ich vlastnému bezpečiu" do hotela Golf, v ktorom má od novembrových volieb hlavný štáb Ouattara.

OSN označila za víťaza prezidentských volieb Ouattaru. Gbagbo odmietol uznať porážku a sily podporujúce Ouattaru začali minulý mesiac ofenzívu s cieľom prinútiť ho odstúpiť. Tento týždeň, v poslednej fáze útoku na prezidentský bunker v Abidjane, sa k nim pridali francúzski vojaci a mierové sily OSN.

Zdroj: Reuters, DPA