EÚ: Referendum bosnianskych Srbov je „nezodpovedné“

Parlament Republiky srbskej, zastupiteľstvo bosnianskych Srbov v Bosne a Hercegovine, začiatkom apríla jasnou väčšinou podporil plánované referendum o federálnom súde a prokurátoroch s odôvodnením, že sú proti Srbom zaujatí.

Súd vznikol v roku 2002 predovšetkým na stíhanie podozrivých z vojenských zločinov a odbremenenie haagskeho Medzinárodného súdneho tribunálu pre bývalú Juhosláviu. Podľa analytikov sa referendom snažia Srbi podkopať bosnianske inštitúcie a otriasť pozíciou zvláštneho predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu Valentina Inzka. Tá má právomoc zmeniť zákony či odvolať predstaviteľov.

Inzko, rakúsky diplomat, ktorý v marci 2009 v funkcii vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a zároveň špeciálneho predstaviteľa EÚ nahradil Slováka Miroslava Lajčáka, v piatkovom rozhovore pre Reuters povedal, že sa bude snažiť predísť referendu bosnianskosrbských separatistov, ktorým chcú napadnúť legálnosť národného súdu.

„Sú dve možnosti. Buď to urobí Republika srbská [anuluje hlasovanie] alebo medzinárodné spoločenstvo,“ uviedol. „Budem musieť konať.“

Dodal, že marcové rozhodnutie európskych vlád vyhrážať sa Bosne sankciami (zmrazeném účtov, obmedzením cestovania, ktoré platia pre krajiny ako Líbya, Irán či Bielorusko) bolo krokom správnym smerom.

„Môžeme dosiahnuť bod, kedy bude ich použitie nevyhnutné,“ vysvetlil.

Uviedol, že nedávne návštevy predstaviteľov EÚ v Sarajevo podporili pro-európske snahy, aby mohla Bosna tento rok požiadať o členstvo v EÚ. K tomu môže dôjsť len s tichým súhlasom Bruselu, hoci teoreticky môže o členstvo požiadať ktorákoľvek európska krajina.

Na otázku, či by mal Brusel podporiť žiadosť Sarajeva o členstvo odpovedal: „Určite. Začal by sa tým obrovský proces transformácie.“

Únia však zatiaľ váha. Podľa diplomatov by mali v Bosne prebehnúť najprv reformy súdnictva, pokrok v oblasti štátnej pomoci i zákonoch o sčítaní ľudu.

Vlády členských krajín už niekoľko mesiacov diskutujú o posilnení prítomnosti EÚ v Bosne, avšak dosiaľ sa nedohodli na tom ako to skĺbiť s úlohou medzinárodného predstaviteľa, ktorého post by mal postupom času zaniknúť.

(EurActiv v spolupráci s Reuters)