Podľa J. Weidmanna odpustenie ďalšej časti dlhu musí byť pre Grécko odmenou

Berlín 17. novembra (TASR) – Akékoľvek ďalšie odpustenie dlhu Grécku môže prísť do úvahy len ako odmena pre Atény za realizovanie reforiem, ku ktorým sa krajina zaviazala. Podľa agentúry Reuters to uviedol v piatok (16.11.) člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a prezident Nemeckej spolkovej banky (DBB) Jens Weidmann.

Weidmann tým reagoval na názor Medzinárodného menového fondu (MMF), že odpísanie ďalšej časti dlhu Grécku je nevyhnutnosťou, ak sa má dosiahnuť jeho solventnosť. Nemecko, ako hlavný prispievateľ do fondov na záchranu Grécka, odmieta také návrhy. Weidmann tento postoj zopakoval na podujatí, ktoré zorganizoval v Berlíne nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Dodal, že považuje za otvorenú otázku, či také opatrenia prichádza do úvahy v prípade dlhovej krízy.

Banky, poisťovne a iní súkromní investori majú vo svojich portfóliách grécke dlhopisy asi za 206 miliárd eur. Už utrpeli veľké straty v dôsledku poklesu ich nominálnej hodnoty a odpisu časti dlhu začiatkom tohto roku. ECB sa na tejto operácii nezúčastnila.

Weidmann dodal, že bude dôležité nájsť na uskutočnenie ďalšieho odpisu gréckeho dlhu vhodný čas. Teraz je podľa neho diskusia o ňom predčasná.

Člen Výkonnej rady ECB Luc Coene vo štvrtok (15.11.) ako prvý predstaviteľ hlavnej banky eurozóny pripustil, že ďalší odpis gréckeho dlhu je pravdepodobný. Neskôr jeho vyjadrenie bolo doplnené z vedenia ECB tým, že to bol len jeho osobný názor a nie názor orgánu, v ktorom pôsobí.

ECB získala už v rámci svojho prvého programu nákupu vládnych dlhopisov SMP grécke dlhopisy v nominálnej hodnote 50 miliárd eur.

Komisár EÚ pre energetiku, Nemec Günter Oettinger, usudzuje, že verejní veritelia budú musieť pristúpiť na odpis dlhov. Napísal to nemecký denník Bild v dnešnom vydaní. Komisár uviedol, že "nakoniec sa nebudeme môcť vyhnúť odpusteniu časti dlhu gréckemu verejnému sektoru". Oettingerov názor je však v rozpore s politikou spolkovej vlády kancerárky Angely Merkelovej. Weidmann vyjadril presvedčenie, že Francúzsko zvládne problémy svojho rozpočtu. V piatok ráno predstavitelia francúzskej vlády ostro odmietli tvrdenia britského týždenníka The Economist, podľa ktorých je "Francúzsko časovanou bombou v srdci Európy! a nebezpečenstvom pre euromenu. Týždenník obvinili zo senzáciechtivosti.

1 jns vs