Podľa Srbska je Grécko pod tlakom uznať Kosovo

zdroj: euractiv.com

EÚ využíva finančné problémy Grécka, aby na neho vyvíjala tlak aj v iných otázkach. Naznačil to srbský denník Blic. Podmienky finančnej pomoci pre Grécko nie sú podľa belehradských novín iba ekonomické, ale aj politické. Jednou z nich má byť aj uznanie Kosova.

„Bude to zázrak, ak Grécko do niekoľkých mesiacov, nanajvýš roka, neuzná Kosovo. Srbská diplomacia bude musieť vyvinúť enormné úsilie, aby Atény Kosovo neuznali alebo, aby aspoň uznanie odložili,“ citoval denník anonymný zdroj.

Väčšina členských štátov EÚ už Kosovo uznáva. Výnimkou sú Grécko, Španielsko, Rumunsko, Cyprus a Slovensko. Spomedzi členov OSN uznáva kosovskú štátnosť 110 krajín.

Politológ Dušan Janjić predpokladá, že Grécko by mohlo Kosovo uznať už na jeseň. „Tsipras sa zachová pragmaticky. Uzná Kosovo, aby oddialil riešenie sporu s Macedónskom o jeho názov. Vzhľadom na grécke problémy nemôže viesť úplne nezávislú politiku. Musí robiť ústupky a jedným z nich bude aj uznanie Kosova,“ myslí si Janjić.

Spor s Macedónsko je pre Grékov citlivejší

Európska diplomacia od Grécka vyžaduje, aby uznalo Kosovo a urovnalo spor s Macedónskom týkajúci sa názvu tejto krajiny. Práve ten je jednou z prekážok v prístupovom procese Macedónska k EÚ.

Atény vnímajú názov Macedónska republika ako neoprávnený. Podľa nich názov Macedónia prislúcha iba jednému z gréckych regiónov. Z tohto dôvodu, Grécko bráni vstupu Macedónska do medzinárodných organizácií, vrátane EÚ a NATO.

Veľká Británia, Poľsko, Rumunsko a 13 ďalších členských štátov EÚ používa názov Macedónsko. Zvyšné štáty, medzi nimi aj Francúzsko, Nemecko, či Španielsko, uznávajú názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).

Macedónsko vyhlásilo nezávislosť od Federatívnej republiky Juhoslávia v roku 1991.

Srbsko zdieľa pozíciu EÚ v otázke názvu Macedónska a želá si čo najskoršie vyriešenie tohto sporu. Na druhej strane sa ale bráni tlaku na uznanie Kosova.

Priateľské vzťahy s Gréckom

Podľa srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačića, nič nenaznačuje, že sa Grécko chystá zmeniť svoju pozíciu v otázke Kosova. V blízkej dobe sa podľa neho pripravujú medzi Belehradom a Aténami návštevy na vysokej úrovni.

Dačić sa s Tsiprasom stretol v Egypte pri príležitosti otvorenia rozšíreného Suezského prieplavu. „Oficiálnu návštevu Grécka podniknem v októbri. Premiér Tsipras nás mal navštíviť už skôr, avšak pre problémy jeho krajiny, cestu odložil. Do Belehradu sa chystá niekedy na jeseň,“ povedal srbský minister.

„Grécko a Srbsko sú spriatelené štáty a národy. Nie je medzi nami žiadne napätie a s Gréckom si želáme mať čo najlepšie vzťahy,“ uviedol Dačić.

V júli grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias vyhlásil, že Grécko podporí  vstup Kosova do medzinárodných inštitúcií a bezpečnostných organizácií. Srbsko vtedy žiadalo vysvetlenie.

Grécky veľvyslanec v Belehrade uviedol, že Grécko neuznáva jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova a táto pozícia sa nemení.

Srbsko v protiútoku

Naopak, Atény mali podľa srbskej agentúry Beta  pobúriť niektoré srbské diplomatické iniciatívy.

Podľa zdrojov z gréckeho ministerstva zahraničných vecí malo Srbsko apelovať v EÚ, aby sa prioritne riešil spor medzi Gréckom a Macedónskom.

Grécko odmietlo akékoľvek zasahovanie do priorít jeho zahraničnej politiky. Ministerstvo v tejto súvislosti pripomenulo, že Grécko už sedem rokov podporuje Srbsko v jeho ambíciách stať sa členom EÚ.