Podľa zástupcu ECB B. Coeureho nie je dôvod na väčšiu fiškálnu centralizáciu

Frankfurt nad Mohanom 7. decembra (TASR) – Nie je dôvod na väčšiu fiškálnu centralizáciu po dosiahnutí bankovej únie, povedal tento týždeň člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure. Informoval o tom portál RTTNews.

"Je pravda, že eurozóna potrebuje mechanizmy solidarity v prípade extrémnych situácií, ktoré sa na národnej úrovni nedajú zvládnuť. To je úloha Európskeho mechanizmu pre stabilitu," povedal Coeure na Nemeckom ekonomickom fóre vo Frankfurte. Ako však dodal, nevidí v súčasnosti žiadny dôvod pre ešte výraznejšiu fiškálnu centralizáciu.

Čo sa týka inflácie, podľa francúzskeho zástupcu ECB by nemala byť ani príliš vysoká, ani príliš nízka. "Ak by sme mali reagovať len na vysokú infláciu a ignorovať ju vtedy, keď klesne na nízku úroveň, očakávania občanov sa zmenia a my budeme riskovať stratu dôveryhodnosti," povedal Coeure.

ECB tento týždeň ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenom historickom minime 0,25 %, na ktoré ju znížila začiatkom novembra v reakcii na pokles miery inflácie (v októbri dosiahla ročná miera inflácie len 0,7 %). Následne sa situácia v inflačnej oblasti čiastočne zlepšila (v novembri dosiahla 0,9 %) a banka sa rozhodla počkať na ďalší vývoj v eurozóne. Podľa prezidenta ECB Maria Draghiho je však banka v prípade nepriaznivého vývoja v ekonomike pripravená použiť všetky dostupné nástroje na jej podporu, keďže inflácia by sa v najbližších dvoch rokoch mala udržať výrazne pod inflačným cieľom banky, ktorý ECB stanovila tesne pod hranicou 2 %.

12 20 dan zll