Podľa zdroja z EÚ by Slovinci mohli dostať na zníženie deficitu dva roky navyše

Brusel 22. mája (TASR) – Slovinsko by mohlo dostať na zníženie vysokého rozpočtového deficitu na Európskou úniou požadovanú úroveň dva roky navyše. Povedal to dnes diplomatický zdroj v Bruseli. Európska komisia o prípadnom predĺžení lehoty na splnenie rozpočtových cieľov zo strany Slovinska rozhodne 29. mája po tom, ako zhodnotí slovinský Stabilizačný program a program národných reforiem. Informovala o tom agentúra STA.

Slovinsko má na základe súčasných podmienok znížiť rozpočtový deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) už tento rok. Vzhľadom na posledný vývoj slovinskej ekonomiky je však jasné, že túto podmienku splniť nedokáže. Európska komisia predpokladá, že rozpočtový deficit krajiny dosiahne tento rok 5,3 % HDP, slovinská vláda však očakáva jeho rast až na takmer 8 % HDP. Dôvodom sú financie na pomoc bankovému sektoru.

Na základe pravidiel EÚ môže krajina v prípade nepriaznivých vonkajších faktorov požiadať o predĺženie lehoty na splnenie cieľov v oblasti rozpočtového deficitu. Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn už začiatkom mája naznačil, že v prípade Slovinska je predĺženie lehoty možné.

8 dan vs