Poliaci a Maďari nezdieľajú nechuť Britov k členstvu v EÚ

Prezidentská schôdzka V4. FOTO-TASR/MTI (Tamas Kovacs)

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok 30. júna povedal, že Európska únia znamená niečo iné pre Britov, ktorí sú členmi EÚ už vyše 40 rokov, a niečo iné pre Poliakov, ktorí do nej vstúpili v roku 2004 a zažili modernizáciu krajiny predovšetkým vďaka fondom únie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Pociťujeme skutočné výhody (Európskej únie), pre nás únia znamená slobodu, bohatnutie, dostávanie financií,“ uviedol Duda v rozhovore pre webovú stránku Onet.pl.

Poľský líder sa takto vyjadril, keď práve dnes zverejnené výsledky prieskumu verejnej mienky ukázali, že Poliaci sú stále nadšení členstvom v EÚ a až 81 percent Poliakov si želá zostať v únii.

Odchod z EÚ chce menšina Poliakov

Inštitút TNS urobil telefonický prieskum medzi 1000 dospelými v pondelok a v utorok (27. a 28. júna), iba niekoľko dní po tom, čo Briti v referende hlasovali za odchod z únie. Poľská konzervatívna vláda viackrát zdôraznila, že krajina chce zostať členom EÚ.

Rozhodnutie Britov môže mať priame dôsledky pre státisíce Poliakov, ktorí žijú a pracujú v Británii, a tiež pre ich rodiny v Poľsku.

Spomínaný prieskum takisto ukázal, že 13 percent respondentov podporuje odchod Poľska z EÚ. Šesť percent opýtaných nemalo názor na túto otázku. Možná chyba prieskumu je plus alebo mínus 3,1 percenta.

Maďarský minister by sa v hlasovaní zdržal

Ak by sa konalo ľudové hlasovanie o zotrvaní Maďarska v Európskej únii, minister riadiaci úrad vlády János Lázár by nehlasoval alebo by bol proti. Podľa spravodajského servera 444.hu to vyplýva zo štvrtkového (30. júna) vyjadrenia Lázára v Budapešti.

Minister povedal, že svoj názor zakladá na terajšom obraze únie. „V roku 2004 som hlasoval za členstvo, teraz som však už veľmi sklamaný,“ dodal Lázár s poznámkou, že vstup Maďarska do EÚ nesplnil jeho očakávania.

Ako zdôraznil, je to jeho súkromný názor, nie postoj vládnucej strany Fidesz či vlády. „Neviem ale ani o tom, že by sa vláda chcela zaoberať otázkou odchodu Maďarska z únie,“ uzavrel Lázár.

Maďarskí voliči nesúhlasia

Týždeň po referende Britov o vystúpení z Európskej únie označilo 60 percent Maďarov toto rozhodnutie z hľadiska svojej krajiny za zlé. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu Nézöpont zverejnených vo štvrtok 30. júna.

Podľa agentúry MTI až 64 percent respondentov prieskumu uviedlo, že by si neželalo odchod Maďarska z únie.

Výsledok britského plebiscitu považuje 12 percent Maďarov skôr za dobrý krok, kým 28 percent opýtaných nedokázalo zaujať stanovisko k tejto otázke, prípadne odmietlo odpovedať.

Brexit považujú za najmenej problematickú záležitosť sympatizanti ultrapravicovej strany Jobbik. Z parlamentných strán bol práve Jobbik jedinou stranou, ktorá odmietala členstvo Maďarska v únii, avšak v poslednom období sa táto strana Gábora Vonu už nestavia k EÚ natoľko odmietavo.

Nézöpont upozornil, že na rozdiel od Britov sú v Maďarsku za členstvo v únii skôr voliči staršej vekovej kategórie.