99 percent žiada EK a štyri európske krajiny o prešetrenie Gorily

Bratislava 4. januára (TASR) – Iniciatíva 99 percent žiada Európsku komisiu (EK), Nemecko, Rakúsko, Francúzsko a Taliansko, aby aj v zahraničí vyšetrili firmy podozrivé z korupcie a prania špinavých peňazí, ktoré sa spomínajú v kauze Gorila. List so žiadosťou o prešetrenie odovzdali dnes zástupcovia iniciatívy Alena Dušatková a Pavol Pavlík veľvyslanectvám spomínaných krajín na Slovensku a Zastúpeniu EK na Slovensku.

"Existuje vážne podozrenie, že popredné európske firmy sa podieľali na korupcii na Slovensku. Podľa zverejnených dokumentov Slovenskej informačnej služby mali vyplácať domácim výpalníkom provízie za privatizáciu a pomáhať slovenským podnikateľským subjektom pri praní špinavých peňazí. Veríme, že EÚ nie je žiadna banánová republika a takéto veci prešetrí," povedal po odovzdaní dokumentov Pavlík s tým, že na Slovensku sa tento škandál zrejme ututle. "Lebo sú v ňom namočené všetky politické strany," zdôvodnil.

Na Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko a EK sa 99 percent podľa Pavlíka obrátila aj preto, že boj proti korupcii je jedna z ich hlavných priorít. "Budeme sa tým zaoberať," reagovali na Zastúpení EK na Slovensku. Podľa Pavlíka sa iniciatíva 99 percent stretla s pozitívnymi ohlasmi na žiadosť aj na veľvyslanectvách. "Uistili nás, že tomu budú venovať náležitú pozornosť," poznamenal s tým, že 99 percent sa bude snažiť, aby prípad "nezapadol prachom".

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vik ed