Poľskí europoslanci preniesli spory okolo smolenskej havárie na pôdu EP

Brusel/Varšava 14. apríla (TASR) – Vnútropoľské spory okolo vlaňajšej havárie prezidentského špeciálu pri západoruskom Smolensku preniesli poľskí europoslanci medzičasom už aj na pôdu Európskeho parlamentu.

Kvestori europarlamentu rozhodli o prelepení textov pod fotografiami na výstave o tragickej udalosti, ktorú pripravila opozičná poľská strana Právo a spravodlivosť (PiS). V zdôvodnení uviedli, že sú kontroverzné. Jedna z nich – europoslankyňa Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Lidia Geringerová použila v tejto súvislosti slovné spojenie "veľmi drastické".

V textoch sa okrem iného vyčítalo ruskej strane, že po tragédii adekvátne nezabezpečila dôkazy.

Europoslanec za PiS Ryszard Czarnecki označil rozhodnutie kvestorov, členov prezídia EP zodpovedných za správnotechnické a finančné záležitosti, za "kompromitujúce a zbabelé".

Europoslanec strany Poľsko je najdôležitejšie (PJN) Michal Kaminski v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Zet hovoril o "zahanbujúcom" konaní predstaviteľov PiS.

Najsilnejšia poľská opozičná strana PiS dlhodobo kritizuje ruských vyšetrovateľov za údajne neprofesionálny a jednostranný prístup k objasňovaniu príčin havárie a vládu Poľskej republiky za vraj nedostatočný tlak na Moskvu v tejto záležitosti.

Zdroj: APA