Poľsko ovládli dvojičky

 

Krátka správa

Rozhodnutie Jaroslawa Kaczynskeho prijať nomináciu nasledovalo v sobotu 8. júla 2006 po tom, čo bol doterajší premiér Kazimierz Marcinkiewicz nútený predložiť Strane práva a spravodlivosti (PiS) svoju rezignáciu.

Marcinkiewicz odstúpil po tom, čo koncom júna bez predchádzajúcej konzultácie s vlastnou Stranou práva a spravodlivosti, či s iným koaličným partnerom vymenoval Pawla Wojciechowskeho za nového ministra financií. Cieľom bolo zníženie rozpočtového deficitu Poľska, ktoré by umožnilo vstup krajiny do eurozóny.

Strany Sebaobrana a Liga poľských rodín, ktoré do vládnej koalície vstúpili v máji, aby zabránili pádu vlády, sú proti prijatiu eura a zasadzujú sa za vyššie rozpočtové výdavky. Obe strany sú považované za ultrapravicové a anti-európske. Samotný Lech Kaczynski bol vnímaný ako proamerický populista, sociálny konzervatívec a poľský nacionalista.

Líder opozičnej Občianskej platformy (PO) Donald Tusk, varoval pred rizikom koncentrácie moci v rukách bratov – dvojčiat, čo je v demokracii bezprecedentný jav. Liberál Tusk, ktorý bol horúcim kandidátom na prezidentské kreslo, vo voľbách v októbri 2005 prehral len veľmi tesne.