Poľsko: Premiér Tusk rieši hajlovanie lídra svojej strany na letisku v Nemecku

Varšava 27. februára (TASR) – Poľský premiér Donald Tusk musí riešiť nepríjemnú kauzu regionálneho lídra svojej strany Občianska platforma (PO), ktorý v opitosti po prílete na letisko v nemeckom Frankfurte nad Mohanom kričal na pracovníka bezpečnosti a hajloval.

Tusk dnes oznámil, že zvažuje stranícku budúcnosť podpredsedu Európskeho parlamentu Jaceka Protasiewicza, ktorý je zároveň predsedom straníckeho zväzu PO v Dolnosliezskom vojvodstve.

Na incident, ktorý je pre poľskú vládu usilujúcu sa o zlepšenie vzťahov s Nemeckom mimoriadne zahanbujúci, upozornil dnes nemecký magazín Bild s odvolaním sa na očitých svedkov. Podľa nich sa Protasiewicz pracovníkovi bezpečnosti letiska, ktorý k nemu pristúpil pri jeho odchode z budovy terminálu, pozdravil „Heil Hitler“ a spýtal sa ho, či už niekedy bol v Osvienčime. Politik povedal, že tým chcel len naznačiť, že keby tam išiel, videl by, ako až môžu príslušníci v uniformách zneužiť silu.

Protasiewicz pre poľský rozhlas povedal, že počas letu z Varšavy vypil dve fľaše vína, a posťažoval sa, že ho nemecký policajt vyprovokoval.

„V najbližších dňoch rozhodneme o budúcnosti Protasiewicza i o jeho funkcii v Európskom parlamente. Bez ohľadu na to, aký podiel viny na udalosti má pracovník nemeckého letiska, takéto správanie je neprijateľné. Mal by vedieť ovládať svoje emócie a nervy,“ konštatoval Tusk, ktorého citovala agentúra DPA.

Aféra je nepríjemná pre Tuska aj z dôvodu toho, že Protasiewicz patrí k dlhoročným čelným predstaviteľom strany. Jeho odvolanie by mohlo vytvoriť rozpory v strane či oslabiť jej verejnú podporu, ktorá sa v posledných mesiacoch podľa prieskumov verejnej mienky už i tak prepadáva.

3 cve gon