Tusk a Orbán rokovali o predsedníctve EÚ a Východnom partnerstve

Varšava 1. decembra (TASR) – Predsedníctvo Poľska a Maďarska v Európskej únii v roku 2011 ponúkne šancu "prekonať krízu týkajúcu sa spoločného európskeho postoja k finančnej budúcnosti Európy". Povedal to dnes poľský premiér Donald Tusk po stretnutí so svojím maďarským kolegom Viktorom Orbánom.

Tusk a Orbán rokovali o prioritách poľského a maďarského predsedníctva, ktorého sa Budapešť ujme na šesť mesiacov od 1. januára a Poľsko na rovnaké obdobie od 1. júla.

Rozpočet EÚ na rok 2011 a dlhodobý finančný rámec pre nadchádzajúce roky vyvolali v Európe hlboké emócie, povedal Tusk. Vyzdvihol, že názory Poľska a Maďarska v tejto záležitosti sa zhodujú. "Sme presvedčení, že inštitúcie EÚ by mali zohrávať významnú úlohu v procese schvaľovania európskych rozpočtov," pokračoval.

Obe predsedníctva sa podľa Tuska ponesú v rovnakom duchu a chápaní európskych záležitostí, čo poskytne šancu nájsť východisko z krízy týkajúcej sa európskej finančnej budúcnosti.

"Spoločne s maďarským premiérom urobíme všetko pre to, aby bol nadchádzajúci rok pre Európu pokojnejší," citovala Tuska poľská tlačová agentúra PAP

Orbán pripomenul, že rok 2011 bude pre EÚ ťažký a zdôraznil, že doteraz členovia únie aj EÚ samotná urobili veľa pre to, aby prekonali hospodársku krízu.

Poľska sa kríza nedotkla. Poľsko je krajina úspechu, s obrovskou energiou, krajina, pre ktorú je predsedníctvo EÚ poslanie. Maďari chcú nasledovať poľský príklad. Maďarsko chce prekonať hospodársku krízu a dosiahnuť hospodársky úspech tak, ako sa to podarilo Poľsku, povedal podľa PAP Orbán.

V súvislosti so summitom Východného partnerstva, naplánovaným na máj budúceho roka, Tusk povedal, že on aj Orbán sú presvedčení, že to bude významná udalosť.

Podnet na vznik Východného partnerstva dali v roku 2009 Poľsko a Švédsko. Jeho úlohou je upevniť spoluprácu medzi EÚ a jej šiestimi východnými susedmi – Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.

Zdroj: PAP

žab hy