Poľský premiér v Štrasburgu: EÚ je najlepším miestom na svete

Štrasburg 6. júla (TASR) – Poľský premiér Donald Tusk dnes vystúpil na plenárnom zhromaždení Európskeho parlamentu v Štrasburgu po prvýkrát v úlohe lídra Európskej únie v súvislosti s rotujúcim predsedníctvom EÚ, ktoré Poľsko prebralo 1. júla.

Vo svojom inauguračnom príhovore vyslovil poďakovanie Európskemu parlamentu za jeho podporu procesu zjednocovania a integrácie Európy.

"Pamätám si na rozhodnutia Európskeho parlamentu, ktoré poskytli vieru a zmysel pre všetkých v Európe, ktorí o tom mohli iba snívať," vyhlásil poľský premiér. Podľa jeho názoru je Európska únia najlepším miestom na svete a nikto iný zatiaľ nič lepšie nevynašiel, už aj z toho dôvodu, že európska integrácia je najlepšou možnou odpoveďou na predošlé dve svetové vojny.

Pred prítomnými poslancami a predsedoim Európskej komisie José Manuelom Barrosom priznal, že podľa neho je Európsky parlament inštitúciou, ktorá nikdy nespochybnila svoju vieru v potrebu jednotnej Európy. Ocenil konštantnú a neúnavnú prácu parlamentu pri podpore procesu rozširovania EÚ, ktorý zaručuje zjednocovanie Starého kontinentu.

Na margo súčasnej ekonomickej krízy v Európe povedal, že EÚ nemožno viniť z existujúcich problémov.

"Jednotná Európa a jej inštitúcie, ktoré pripravujú nevyhnutný rozpočet pre fungovanie EÚ, nie sú príčínou súčasnej ekonomickej krízy v Európe," vyhlásil Donald Tusk v Štrasburgu. Podľa neho je odpoveďou na krízovú situáciu "viac Európy a viac integrácie".

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy