Ponta: Bruselu poskytneme všetky odpovede v piatok, najneskôr v pondelok

Brusel 12. júla (TASR) – Obavy Európskej komisie (EK) týkajúce sa politického vývoja v Rumunsku, ktorý vyústil do procesu odvolávania prezidenta Traiana Basesca, dnes tlmočil jej predseda José Manuel Barroso na stretnutí v Bruseli rumunskému premiérovi Victorovi Pontovi.

"Išlo užitočné a pozitívne stretnutie. Pochopil som legitímne obavy EK a dostal som zoznam otázok, na ktoré čaká jasné odpovede," uviedol Ponta na tlačovej konferencii po prijatí u Barrosa.

Ponta oznámil, že už v piatok, najneskôr však v pondelok zašle do Bruselu požadované odpovede, ktoré majú EÚ opätovne ubezpečiť o tom, že politický boj v Bukurešti v žiadnom prípade nenarušil princípy právneho štátu, ústavný poriadok a stabilitu rumunskej justície.

Barroso v separátnom stanovisku pre médiá uviedol, že rumunského politika upozornil, že jeho vláda musí zabezpečiť rovnovážny demokratický systém, a to rešpektovaním absolútnej nezávislosti súdnictva, obnovením právomocí ústavného súdu, transparentnosťou a apolitickosťou pri zvolení nového generálneho prokurátora a predsedu protikorupčného úradu.

Ponta v súvislosti s prijatím u Barrosa dodal, že témou dnešných rokovaní nebolo monitorovanie nadchádzajúceho referenda o potvrdení prezidenta Basesca vo funkcii zo strany EK, ktoré je naplánované na 29. júla.

Ponta okrem toho pripomenul, že dnes ubezpečil aj predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, ktorý vyjadril znepokojenie z politického vývoja v Rumunsku, že tamojší politický vývoj nebude mať vplyv na ekonomickú a politickú stabilitu krajiny, ani na jej záväzky v rámci európskych integračných štruktúr.

Šéf rumunskej vlády Barrosa i Van Rompuya ubezpečil, že Rumunsko spĺňa všetky kritériá pre vstup do schengenskej zóny a súčasná politická kríza nemá priamu súvislosť s podmienkami pre udelenie plného členstva v tejto zóne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy