Popularita francúzskeho prezidenta a premiéra v novembri klesla na 15 percent

Brusel/Paríž 14. novembra (TASR) – Popularita francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda klesla o ďalších šesť percentuálnych bodov a dosahuje už iba 15 percent voličskej priazne. Rovnakú mieru popularity má aj premiér socialistickej vlády Jean-Marc Ayrault, ukázal prieskum uskutočnený spoločnosťou YouGov, uviedol francúzsky spravodajský server 20minutes.fr.

Na otázku "Aký je váš názor na prácu Francoisa Hollanda ako prezidenta" iba tri percentá respondentov odpovedalo, že ich názor je veľmi priaznivý a 12 percent opýtaných uviedlo priaznivú odpoveď.

Na druhej strane 27 percent oslovených uviedlo, že majú skôr nepriaznivú mienku o práci prezidenta a 49 percent respondentov priznalo, že majú veľmi zlú mienku o pracovnom výkone hlavy štátu (nárast o vyše sedem percentuálnych bodov voči októbrovému prieskumu).

Celkove prezident v prieskume nazbieral 76 percent odmietavých stanovísk, keď deväť percent oslovených sa ku téme nevyjadrilo.

V prípade premiéra Ayraulta je podiel priaznivých hodnotení tiež na úrovni 15 percent, nepriaznivé stanoviská má voči nemu 74 percent opýtaných a 11 percent z nich sa nevyslovilo.

Podľa prieskumu klesla zároveň aj popularita vlády ako takej, keď dnes má iba 14-percentnú podporu. Okolo 78 percent Francúzov má voči vláde výhrady, kým osem percent svoj postoj voči vládnej administratíve nedokázalo pomenovať.

Prieskum naznačil, že Francúzi sú najviac znepokojení mierou nezamestnanosti (36 percent respondentov) a až potom nasleduje daňové zaťaženie (13 percent), sociálna ochrana (11 percent) a problémy spojené s prisťahovalectvom (deväť percent).

Prieskum bol vykonaný prostredníctvom internetu v období od 8. do 12. novembra na reprezentatívnej vzorke 950 ľudí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem