COVID-19: Portugalsko má prvú obeť, Česko prvých vyliečených

Televízny prejav francúzskeho prezidentka Emanuela Macrona, 16. marca 2020. [PA-EFE/Christophe Petit Tesson]

Česko hlási prvých troch vyliečených ľudí, Portugalsko, naopak, zaznamenalo prvého človeka, ktorý vírusu podľahol. Francúzsko aj Nemecko sprísňujú obmedzenia.

Portál EURACTIV.SK vás  pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach ohľadom šírenia nového vírusu v členských štátoch Únie. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Nový koronavírus COVID-19 sa šíri po celej Európe. Okrem zdravotného rizika sú členské štáty Únie vystavené obmedzeniu pohybu obyvateľov, sociálnych kontaktov či rušeniu verejných podujatí s nádejou, že sa šírenie vírusu spomalí.

Najviac nakazených pribúda momentálne v Taliansku, Nemecku, Španielsku a Francúzsku. Vo všetkých týchto krajinách v pondelok, 16. marca, pribudlo viac ako tisíc novo nakazených ľudí. Najväčšiu úmrtnosť na vírus stále hlási Taliansko, pribudlo 349 obetí.

Česko hlási prvých troch vyliečených ľudí. Portugalsko, naopak, zaznamenalo prvého človeka, ktorý vírusu podľahol. Nemci sú s opatreniami proti nákaze pomalší, obchody zatvárajú aj napriek rýchlo pribúdajúcemu počtu nakazených, až od pondelka, 16. marca. Hranice zatvára Španielsko a Maďarsko.

Európa na mesiac uzavrie hranice, ministerstvo zahraničia radí necestovať

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v pondelok navrhla 30-dňové obmedzenie cestovania do členských krajín Európskej únie v snahe obmedziť šírenie koronavírusu.

BERLÍN

Nemecko zatvára obchody. Zatvorené majú byť všetky predajne okrem obchodov s potravinami, lekárne, banky a benzínové pumpy. Zavádza sa dočasný zákaz cestovania po Nemecku a do zahraničia. Zakazujú sa tiež bohoslužby, stretnutia v kluboch, uzatvorené budú aj detské ihriská, športové zariadenia či bazény.

PARÍŽ

Sme vo vojne. Francúzsky prezident Emanuel Macron v televíznom prejave v pondelok večer (16. marec) vyzval na prísnejšie opatrenia na zastavenie vírusu. Od utorka (17. marec) majú ľudia podľa nariadenia vlády zostať doma, s výnimkou nevyhnutného vychádzania na nákupy alebo do práce, ktorú nie je možné vykonávať doma. “Sme vo vojne”, povedal Macron. “Nestojíme proti armáde iného štátu, no nepriateľ je hneď tu: neviditeľný, neuchopiteľný, ale postupuje,” povedal. Macron tiež oznámil, že sa nateraz neuskutoční plánované druhé kolo komunálnych volieb a zastavuje tiež svoju plánovanú penzijnú reformu.

Uzatvorenie hrozí parížskemu regiónu, mnoho ľudí sa ale pred týmto avizovaným opatrením podľa správ z regiónu presúva.

MADRID

Krajina sa zatvára. Španielsko je štvrtou krajinou Európy s najväčším počtom prípadov. Krajina preto bude od 16. marca uzavretá. V krajine počty nakazených rapídne stúpajú. V pondelok 16. marca pribudlo 1 440 nakazených obyvateľov. Ohniskom nákazy je Madrid a okolie.

LISABON

Prvý mŕtvy. V Portugalsku zaznamenali prvú obeť nového koronavírusu. Dokopy je tak v krajine nakazených 331 ľudí. Počty nakazených stúpajú mierne, 16. marca ich pribudlo 86.  V pondelok popoludní bola pozastavená letecká doprava medzi Španielskom a Potugalskom ako aj železničné a riečne spojenia.

BUDAPEŠŤ

Zatvorené hranice. Maďarsko sa uzatvára od polnoci 16. marca. V krajine zaviedli aj zákaz všetkých hudobných podujatí. Zatvárajú sa  kiná, divadlá či knižnice.  Po 15. hodine môžu ostať otvorené iba obchody s potravinami, lekárne, benzínové pumpy a tabakové obchody.

PRAHA

Prví vyliečení pacienti. Z Česka hlásia prvých troch vyliečených ľudí. V krajine sú zároveň veľké obmedzenia, ľudia môžu ísť len do práce a do obchodu. V súčasnosti hlásia 344 nakazených.