Summit únie a USA nepriniesol prelomové závery

Lisabon 20. novembra (TASR) – USA a Európska únia začnú spoločne bojovať proti kybernetickému zločinu zostavením pracovnej skupiny, ktorá bude výsledky svojho skúmania prezentovať do 12 mesiacov. Toto je hlavný výstup z dnešného stretnutia pätice najvyšších politických predstaviteľov Európskej únie a USA v Lisabone.

Summit EÚ-USA sa uskutočnil na okraj summitu členských štátov NATO, po jeho skončení dominovali len opatrné a zdvorilostné vyhlásenia politikov z oboch strán. Z nich vyplynul aj málo prekvapivý fakt, že Európa zostáva pre prezidenta Spojených štátov naďalej najdôležitejším partnerom v politickej i hospodárskej dimenzii.

"USA nemajú bližšieho partnera vo svete než Európu. Preto si USA želajú a potrebujú silnú a zjednotenú Európu," povedal Obama, ktorého na summite sprevádzala aj ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

EÚ zastupovali spoločne stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a šéfka diplomacie Catherine Ashtonová.

"Nikto nečítal poznámky, summit prebiehal v duchu úprimného dialógu. Dotkli sme sa mnohých oblastí," načrtol atmosféru za rokovacími stolmi predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

"Stále sme súčasťou svetovej hospodárskej krízy a je v záujme oboch, aby sa veci pohli dopredu. Okrem hospodárskych otázok, napríklad ako naštartovať vývoj zamestnanosti správnym smerom, sme preberali aj dôležité otázky svetovej bezpečnosti. Kybernetickú bezpečnosť bude skúmať pracovná skupina a do roka príde aj s výsledkami svojej práce. Naďalej sme znepokojení aj jadrovou politikou zo strany Iránu," komentoval Van Rompuy, ktorý ubezpečil Obamu aj o tom, že únia je ekonomicky na vzostupe s primeraným hospodárskym rastom a miernou infláciou a sľúbil aj zlepšujúce sa čísla zamestnanosti počas budúceho roka.

Lídri sa zhodli aj na tom, že v kontexte záverov posledných stretnutí skupiny G20 krajiny sveta nemôžu zneužívať svoje menové politiky na to, aby sa znehodnotením svojich mien snažili dosiahnuť lepšie výsledky v exporte.

Každoročný summit sa pôvodne mal uskutočniť na jar tohto roku ešte počas španielskeho predsedníctva, no Washington na ňom vtedy odriekol účasť.

sb žab

sb