Poslanci EP sprísnili návrh komisie o sankciách pri zneužívaní osobných údajov

Brusel/Štrasburg 22. októbra (TASR) – Európsky parlament (EP) získal silný mandát na rokovanie s vládami členských štátov EÚ v otázke ochrany osobných údajov. Poslanci EP v pondelok odobrili a sprísnili návrh Európskej komisie (EK), ktorý v prípade zneužitia osobných údajov navrhuje ukladanie sankcií.

Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) 49 hlasmi "za" a iba jedným "proti" podporil návrhy eurokomisárky pre spravodlivosť Viviane Redingovej, ktoré sú zamerané na kontrolu prenosu osobných údajov občanov EÚ a trestanie zneužívania osobných údajov.

Redingová v návrhu zákona chce zabrániť tomu, aby osobné dáta občanov EÚ opúšťali európsky priestor bez ich súhlasu. V prípade porušenia európskych pravidiel Redingová odporúča sankcie vo výške milión eur alebo dve percentá ročného celosvetového obratu firiem ako Google alebo Facebook.

Poslanci z LIBE sa rozhodli toto opatrenie sprísniť a navrhujú mieru sankcií zvýšiť na 100 miliónov eur alebo päť percent z globálneho obratu firiem.

Dokument schválený výborom LIBE je jasným signálom pre európskych lídrov, ktorí sa koncom tohto týždňa stretnú v Bruseli na summite EÚ venovanom záležitostiam digitálnej agendy, medzi ktoré spadá aj ochrana osobných údajov.

Iniciatíva výboru LIBE ešte musí byť schválená hlasovaním v plenárnom zasadnutí EP, europoslanci však získali silný mandát na rokovanie s Radou (členské štáty) v tejto otázke. Komisárka Redingová vyjadrila spokojnosť s podporou europoslancov a uviedla, že od pondelka sa ochrana osobných údajov stala "európskou záležitosťou."

Návrh nového európskeho zákona požaduje od veľkých internetových spoločností, aby získali predchádzajúci súhlas od jednotlivcov na používanie ich osobných údajov. Nepodriadenie sa tomuto zákonu by podliehalo finančným postihom.

Tri štáty EÚ, Británia, Holandsko a Írsko, zaslali vážne výhrady k tejto iniciatíve, keď zdôraznili, že návrh z dielne EK je príliš prísny voči malým a stredným podnikom v telekomunikačnej sfére.

Poslanci odobrili návrh Redingovej aj pod tlakom skutočností, ktoré vyplynuli po prepuknutí aféry PRISM, keď sa odhalilo, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) pomocou počítačového programu PRISM skenovala a kontrolovala elektronickú komunikáciu európskych užívateľov na stránkach ako Facebook, Google alebo Skype.

Predstaviteľom EÚ a europarlamentu sa nepáči, že osobné údaje európskych občanov sú prevádzané a používané v Spojených štátoch bez toho, aby boli o tom informovaní a bez možností sa brániť súdom v USA, nakoľko to znemožňuje tzv. Patriot Act, prijatý po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

"Tento právny predpis nahrádza súčasnú kombináciu vnútroštátnych právnych predpisov. Parlament má teraz jasný mandát na začatie rokovaní s vládami členských krajín EÚ. Lopta je teraz na strane vlád členských štátov," uviedol v pondelok spravodajca EP pre všeobecné nariadenie o ochrane údajov Jan Philipp Albrecht.

Nemecký europoslanec zo skupiny Zelených vyzval lídrov EÚ, aby aktualizáciu pravidiel EÚ na ochranu údajov podporili a dali európskym občanom jasnú odpoveď ešte do konca tohto týždňa, čiže na nadchádzajúcom summite EÚ.

Poslanci EP vyjadrili nádej, že táto iniciatíva nadobudne formu európskeho zákona ešte pred európskymi voľbami v máji 2014.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem