Poslanci Európskeho parlamentu budú hodnotiť summit EÚ; bude sa rokovať i o Číne

Brusel 19. septembra (TASR) – Po dvojtýždňovej prestávke sa poslanci Európskeho parlamentu zídu na plenárnej schôdzi v Štrasburgu, kde ich od pondelka do štvrtku čaká tradičné druhé "veľké" septembrové zasadnutie.

Prvýkrát na požiadanie EP zavíta s prezentovaním záverov tohtotýždňového zasadnutia Európskej rady jeho stály predseda Herman Van Rompuy. Diskusia o summite sa dostane na program v stredu.

Zákonodarcovia budú hlasovať o väčšej flexibilite v rozpočtovej oblasti počas zvyšku plánovacieho obdobia 2007-2013. Zmeny si vyžiadala implementácia Lisabonskej zmluvy. Jej prvou vážnou skúškou bude fiškálne pokrytie Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorej rozpočet schvaľuje parlament.

Parlament prediskutuje aj nové pravidlá pre užívanie liekov, aby boli pacienti ešte lepšie informovaní o efekte niektorých liečiv a aby boli uchránení od užívania, ktoré by mohlo znamenať zvýšené zdravotné riziko.

Výbor pre právne záležitosti navrhuje rezolúciu, ktorá vyzýva na ešte väčšiu liberalizáciu v digitálnej časti jednotného trhu, čím by sa malo zamedziť stále vysokej miere počítačového pirátstva a porušovaniu vlastníckych práv.

Aj ďalší legislatívny návrh sa týka počítačového sveta: EP bude rokovať o tzv. "známke dôveryhodnosti", ktorá by mala byť v budúcnosti udelená spoľahlivým internetovým predajcom dodržujúcim pravidlá jednotného trhu i predaja vo všeobecnosti.

Dva body sa budú týkať Číny – poslanci budú debatovať o východiskách, s ktorými sa má EÚ predstaviť počas blížiaceho summitu s Čínou (6. októbra); okrem toho sa dostane na pretras snaha zabrániť výrobkom vyrobeným v čínskych pracovných táboroch a požiadavka na Európsku komisiu, aby túto skutočnosť počas rokovaní s čínskymi predstaviteľmi neignorovala.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem